Baş Ağrısı Tetikleyicisi: Patron

Evet, patronunuz gerçekten de size baş ağrısı verebilir. Stres seviyenizi yükselten herhangi bir şey sizi gerilim tipi baş ağrısı veya migrene meyilli hale getirir. Gerilim tipi baş ağrılarına beyindeki ağrı sinyalleri gönderen sinir yollarının artan hassaslığının neden olduğu düşünülmektedir. Migrenler ise, beyindeki değişimlerden kaynaklanır. Migren sırasında, beyin sinyalleri kan damarlarının genişlemesini önleyen kimyasalların salgılanmasını tetikler. Bu sinyaller aynı zamanda beyindeki, migren baş ağrılarına yol açan iltihabı da aktif hale getirir.

Baş Ağrısı Tetikleyicisi: Sıcak Hava

Sıcaklık artığında, migren veya başka şiddetli baş ağrılarının yükselme ihtimali de artar. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada araştırmacılar, her 5 derecelik artışta baş ağrısı riskinin yüzde 7.5 oranında arttığını bulmuştur.  Yağmurdan önce görülen düşük barometrik de, migrene bağlı olmayan baş ağrılarına da ufak bir darbe etkisi yapar.

Baş Ağrısı Tetikleyicisi: Güçlü Kokular

Güçlü kokular -güzel de olsalar - pek çok kişideki migreni tetiklemektedir. Bunun neden olduğu bilinmemektedir, ancak kokular sinir sistemini etkiliyor olabilir. En yaygın suçlular boya, toz, parfüm ve belli türdeki çiçeklerin kokularıdır.

Baş Ağrısı Tetikleyicisi: Saç Aksesuarları

Saçınızı yapış şekliniz başınızı olumsuz etkileyebilir. Sıkı bir atkuyruğu, kafadaki bağdokusunun gerilmesine neden olarak,  saç modelinden kaynaklı bir baş ağrısına yol açabilir. Saç bantları, örgüler ve başı sıkan şapkalar da aynı etkiyi yaratabilir. Eğer baş ağrınızın nedeni buysa, saçlarınızı açmak genellikle hızlı bir ferahlama getirir.

Baş Ağrısı Tetikleyicisi: Egzersiz

Cinsel ilişki de dahil, yoğun çaba harcanan egzersizler efor baş ağrısına neden olabilir. Fiziksel efor baş, boyun ve kafa derisindeki kan damarlarındaki basıncı artıracak şekilde derinin şişmesine neden olur. örnekler arasında koşucuların baş ağrısı ve seks baş ağrısı yer alır. Bu tür baş ağrıları en çok, migrene meyilli kişilerde yaygındır.

Baş Ağrısı Tetikleyicisi: Zayıf Postür

Baş ve boyun kaslarındaki basıncı yükseltmek için aşırı egzersiz yapmanıza gerek yok. çalışma masanızda kambur durmak da aynı işi görecektir. Zayıf postürün yaygın biçimleri arasında omuzlarınızı kamburlaştırmak, arkalığı olmayan bir sandalyede oturmak, çok yüksekteki veya alçaktaki bir monitöre bakmak ve omzunuzla kulağınız arasına telefon sıkıştırmak yer alır. Eğer sık sık gerilim tipi baş ağrılarınız oluyorsa, çalışma ortamınızı gözden geçirin.

Baş Ağrısı Tetikleyicisi: Peynir

En yaygın migren tetikleyicilerden biri de mavi peynir, brie, çedar, feta, mozzarella, parmesan ve İsveç peynirini de içine alan yıllanmış peynirlerdir. Bu ağrıların suçlusu belli protein türlerinin bozulması sonucu ortaya çıkan tiramin adlı bir maddedir. Besin ne kadar yıllanmışsa o kadar fazla tiramin içerir.

Baş Ağrısı Tetikleyicisi: Kırmızı Şarap

Tiramin aynı şekilde kırmızı şarapta ve bazı likörlerde de bulunur. Alkol kanın beyne akışını hızlandırdığı için, etki çok daha şiddetli de olabilir. Eğer kırmızı şarap sizin için tetikleyiciyse, ancak bazı özel günlerde bir kadeh içmek istiyorsanız, o günler için önleyici bir doz ilaç alıp almama konusunu doktorunuza sorun.

Baş Ağrısı Tetikleyicisi: Söğüş Et

Söğüş gibi işlenmiş etler iki açıdan saldırıya uğrar. İçlerinde tiraminin yanı sıra nitrat veya nitrit adı verilen besin katkı maddeleri barındırırlar. Bu katkı maddeleri bazı kişilerde beyne kan akışını hızlandırır. Besin katkı maddelerinin neden olduğu baş ağrıları genellikle (başın yalnızca bir tarafını etkileyen klasik migrenin aksine) başın her iki yanında da hissedilir.

Baş Ağrısı Tetikleyicisi: Öğün Atlama

Açlık kaynaklı baş ağrıları her zaman belirgin olmaz. Eğer bir öğün atladıysanız, siz aç olduğunuzu hissetmeden önce başınız ağrımaya başlayabilir. Sorun kan şekerinin düşmesidir. Ancak açlık kaynaklı bir baş ağrısını şekerleme yiyerek geçirmeye kalkışmayın. Tatlı yiyecekler kan şekerinin bir anda yükselmesine ve sonra daha da düşmesine yol açar.

Baş Ağrısı Tetikleyicisi: Sigara

Sigara içmek - yalnızca sigarayı tutan kişi için geçerli değildir - bilinen tetikleyicilerdendir. Pasif içicilikte de, beyindeki damarların daralmasına neden olan nikotin vardır. Sigaradan vazgeçmek veya pasif içiciliğe maruz kalınan durumları azaltmak, özellikle de demet baş ağrısı olan kişilere yardımcı olmaktadır. Bunlar gruplar halinde, başın tek tarafında ortaya çıkan, aşırı sancı veren ağrılardır.

Baş Ağrısı Tetikleyicisi: Kafein

Baş ağrısına yatkınlık söz konusu olduğunda kafein tam anlamıyla "onunla da, onsuz da yaşayamam" kategorisine uyar.  Aşırıya kaçılmadığında kafein çoğunlukla yararlıdır, aslında çoğu baş ağrısı ilacında da bulunur. Ancak çok sert bir kahve baş ağrılarının nedeni olabilir. Ve eğer, kafein bağımlısıysanız,  birden bırakmak işlerin daha da kötüye gitmesine neden olabilir. Kafein geri çekilimi bir başka baş ağrısı tetikleyicisidir.

Baş Ağrısına Çözüm: Tetikleyicileri Saptamak

Eğer en yaygın tetikleyicileri saptayabilirseniz, baş ağrılarını daha başlamadan durdurabilirsiniz. Bunu başarmanın en iyi yoluysa, bir baş ağrısı günlüğüyle olur. Aldığınız gıdaların, stresli olayların, hava değişimlerinin ve fiziksel aktivitelerin günlük kaydını tutun. Baş ağrınız olduğunda başladığı ve bittiği zamanı kaydedin. Bu size, kalıpları bulmanızda yardımcı olacaktır, böylelikle de sizinle ilgili olan tetikleyicilerden kaçınabilirsiniz.

Baş Ağrısına Çözüm: Stresi Yönetin

Çoğu insan migren ve gerilim tipi baş ağrılarını, stres-kıran stratejiler yoluyla yönetebilmektedir. Her ne kadar önünüze çıkan stresli olayları kontrol edemiyor da olsanız, bu olaylara verdiğiniz yanıtları değiştirebilirsiniz. Sizde neyin etkili olduğunu anlamak için meditasyon, masaj ve akupunktur gibi teknikleri tecrübe edebilirsiniz.

Baş Ağrısına Çözüm: Bacaklarınızı Gerin

Ölçülü egzersiz yapmak güçlü bir stres gidericidir. Yürümek muhteşem bir seçimdir çünkü gerilim tipi baş ağrılarına karşı ekstra savunma sağlar. Yürüdüğünüzde,  kollarınızın sallanma hareketi boyun ve omuzlarınızdaki kasları rahatlatmaya yardımcı olur. Bu düğümleri çözmek ise gerilim tipi baş ağrılarının köklerinin zayıflamasına neden olur.

Baş Ağrısına Çözüm: Düzenli Yemek Yiyin

Gün boyunca dengelenmiş öğünler kan şekerinizi normal seviyede tutacaktır. Bu ise artık, açlık kaynaklı baş ağrılarının olmayacağı anlamına gelir. Tam tahıl bir ekmeğin üzerine sürülmüş fıstık ezmesi veya kahverengi pirinçle birlikte tavuk göğsü gibi, proteini kompleks karbonhidratlarla karşılayan bir yemek veya mezeyi tercih edin. Ve mutlaka yeterli miktarda sıvı alın, çünkü susuz kalma bir başka baş ağrısı tetikleyicisidir.

Baş Ağrısına Çözüm: Fizik Tedavi

Fizik tedavi ağrıyı azaltma ve eklem hareket açıklığını (EHA) geliştirmek için alıştırma ve eğitimleri bir araya getirir. Gerilim tipi baş ağrıları bulunan kişilerde, fizik tedavi boyun kaslarının güçlenmesine ve daha iyi bir postür (duruş) meydana getirilmesi için yeni alışkanlıklar oluşturulmasına yardımcı olabilir.

Baş Ağrısına Çözüm: İlaçlar

Aspirin veya ibuprofen gibi steroid yapıda olmayan iltihap önleyici ilaçlar (NSAIDler) çok çeşitli baş ağrılarına karşı etkilidir. Ancak bu ilaçları sürekli almaktan kaçının, çünkü ilaçların aşırı kullanımına bağlı veya -aneljezik haplar vücuttan atılır atılmaz geri dönen baş ağrıları- geri gelen baş ağrıları ile sonuçlanabilir. özellikle migren ağrıları gibi sık sık ortaya çıkan baş ağrıları için de, önleyici ilaçlar yazması konusunda doktorunuzla konuşun.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Yeni ve alışılmadık biçimde şiddetli olan ve birkaç günden uzun süren her baş ağrısı doktor tarafından kontrol edilmelidir. Baş ağrıları modellerinizde herhangi bir değişim olduğunda da - örneğin yeni tetikleyiciler varsa - doktorunuzu bilgilendirmeniz önemlidir. Eğer paralizi, kafa karışıklığı, ateş veya boyun sertliğine eşlik eden baş ağrınız varsa derhal tıbbi yardım alın.

Uzm. Dr. Gökçe KÜÇÜKYAZICI

baş ağrısı baş dönmesi mide bulantısı aşırı sinir stres... devamı