Annelerin giderek daha fazla sayıda iş hayatına katılmasıyla, çalışan annelerin bebeklerini her yere götürmeleri ve bebeklerin buldukları yerde uyumaları gibi bir durum yaşanmaktadır. Aslında bu uygulamalar, insan biyoritmine aykırıdır. Bebekler mümkün olduğu kadar kendi ortamlarında uyutulmalıdır. Bebeğin her yere götürülmesi ile onun her ortama uyum sağlamasının gerçekleştiği düşünülmektedir. Oysa bu yanlıştır ve çoğu kez tam tersi olmaktadır. Bu durum ileride çocuklar için olumsuz etkilere yol açabilmektedir.

İşin doğrusu bebeklerin kendi ortamlarında, yani uykuya en rahat geçebildikleri ve uykularını en rahat tarzda sürdürebildikleri ortamda uyumalarıdır. Böylece çocukların uykuları çok daha düzenli ve verimli olmaktadır. Bebeklerin uyku düzenleri açısından, bir uyku ritüeli oluşturulmasında fayda vardır. Yani bebekler uyumadan önce belli hareketlerin tekrar edilmesi ve bu yolla bebeğin uykuya hazırlanması önerilir. Gece ya da gündüz olsun, bebeklerin uyuduğu ortamlar çok az ışıklı olmalıdır. Tamamen karanlık da olabilir. Çünkü fazla ışık melatonin salgılanmasını engeller. Ayrıca bebeğin uyuduğu ortam sessiz, iyi havalanmış ve gürültüden uzak olmalıdır.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

hocam ıı gunler 6 senedır evlıyım ve kocamın sperm sayısı 0 ve bebek sahııbı nasıl ola bılır bunun bır cozumu varmı... devamı