Hamilelik döneminde en hoşa giden faaliyet, bebeğe giysi almaktır. Ama bebeğe kıyafet almak için hamileliğin ileri dönemlerini tercih ederek bebeğin ayına göre değil kilosuna göre kıyafet almak daha uygun olacaktır. Bebek kıyafetleri genellikle 0-3, 3-6, 6-9 gibi gruplara ayrılır. Hamilelikte genellikle 0-3 grubuna göre kıyafetler alınır. Oysa örneğin bebek 4 kilo ise, bu kıyafetlerin kullanım ömrü kısa olacaktır. Bu nedenle bebeğin ayına değil kilosuna göre giysi almak daha doğru olacaktır.

Bebeklere iç kıyafet olarak alınan badilerin yakaları bebeğin kafasının rahatça geçebileceği genişlikte ve altları da çıtçıtlı olmalıdır. Bu badilerin kışları uzun kollusu, yazları ise ya kısa kollu ya da atlet gibi olanı giydirilebilir. Üzerine ise bebek için daha koruyucu olan ayaklı tulumlar giydirilir. Kumaş olarak kotonlar tercih edilmelidir. Yazın bu tulumların kısa kollusu ve bacakları şort şeklinde olanları kullanılabilir.

Bebeğin ayı ilerledikçe değişik kıyafetler giydirilmek istenirse, yine badinin üzerine ayaklı pantolon pijamalar da giydirilebilir. Tulumun içine ayaklarına giydirilecek çorapların mutlaka pamuklu ve koton olması gerekir. Ayrıca lastikli bölümün bebeğin bacağını sıkacak sıkılıkta olmamasına dikkat edilmelidir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

hocam ben stargardt hastasiyim .göz numaram 2.5 numara.bu rahatsizligım ne kadar ilerler.körlük durumu olur mu.nelere dikkat etmem lazim.teşekkürler... devamı