Bebeklerde İsiliği Önlemenin ve Tedavi Etmenin Yolları

İsilik bebeğinizin vücudunda kırmızı ya da pembe noktalar şeklinde beliren lekelerdir. Görünümü genellikle kabarcıklar şeklinde bu noktalar en çok bebeğin kafasında, boynunda ve kollarında görülür. İsilik özellikle anneler bebeği fazla giydirdiğinde belirir. Ama bebek uygun bir şekilde giydirilse bile hava sıcak olduğunda da isilik ortaya çıkabilir. Aşağıdaki yöntemler bebeğinizde isiliği engellemenize ya da tedavi etmenize yardımcı olabilir.

  1. Bebeğinizin isilik çıkarmasını engellemek için onu fazla giydirmeyin. Bebeğinizi bir yetişkin kadar hafif giydirebilirsiniz, bu halde bir yetişkin kadar rahat olacaktır. Eğer hava gerçekten sıcaksa bir tişört ya da hafif bir kıyafet yeterlidir.
  2. Bebeğinizin uzun süre güneş ışığına doğrudan maruz kalmamasına dikkat edin. Eğer dışarıya çıkacaksanız bebeğinizi gölgede tutun. Siperli bir bebek arabası ya da bir şemsiye kullanarak bunu yapabilirsiniz. Burada önemli olan, bebeğinizin cildini serin tutmak.
  3. Uyku için bebeğinizi kapalı bir alana getirin ve uyuduğu yerin biraz daha serin olmasına, doğrudan güneş ışığı almamasına dikkat edin. Terlemesi, durumu daha da kötü hale getirebilir.
  4. Eğer isilik oluşmuşsa tahrişli bölgeye soğuk bir bez koyun. Sakın ovmayın, soğuk bez birkaç dakika o bölgenin üzerinde kalmalı ve bebeğin cildini serinletmelidir.
  5. Eğer bulabilirseniz isilik olan bölgeye aynısafa yağı sürün, bunu çoğunlukla organik besinler satan mağazalarda bulabilirsiniz. Aynısafa iyileştirici özelliği olan ve tahrişli bölgeyi rahatlatabilecek bir bitkidir.
  6. Genellikle isilik birkaç günde kaybolur fakat yine de enfeksiyon belirtisi olup olmadığına bakın. Belirtiler arasında kabarcıklardan sıvı ya da irin sızması, yüksek ateş ya da hastalığı işaret eden bir durum olabilir. Bu belirtilerden herhangi birini gördüğünüzde bir sağlık uzmanına başvurmalısınız.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam Ibni sina Hastanesi arif ibis hastasiyim azoosperma teshisi konuldu tüp bebek yolu ile bebek sahibi olabilirmisiz bunun baska bir yolu yokmu ... devamı