Nedir

Sıcak ve nemli iklim şartları genel bir rahatsızlığın yanısıra bizi bazı sağlık sorunlarına karşı hassas hale getirebilir. Bunların arasında cilt döküntüleri en yaygın olanıdır. İsilik, aşırı yüksek sıcaklıklara maruz kalınması sonucu cildin tahriş olmasıdır. Yüz, boyun, karın, eller ve ayaklar da dahil vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir.

Hiç şüphe yok ki her türlü isilik rahatsız edicidir. Fakat yüzde oluşan isilik sadece kaşınmaya değil aynı zamanda utandırıcı bir duruma yol açar. Yüzde isilik her yaşta ortaya çıkabilir fakat bebekler ve küçük çocuklar daha büyük bir risk altındadır. Ayrıca 65 yaş üstündekiler, obezler ve başka bir hastalık için ilaç kullananlar da isiliğe karşı hassas olabilirler.

Yüzde İsilik: Genel Bir Bakış

Yüzde oluşan isiliğin en yaygın nedeni, aşırı sıcak ve nemden kaynaklanan terlemedir. Böyle bir durumda vücut ısısı terlemeyle doğal bir şekilde düşmez. Yüksek nem seviyesi terin buharlaşmasını en aza indirir ve ısıyı vücuttan uzaklaştıran mekanizmanın çalışmasını aksatır. Zaman zaman derinin dış yüzeyindeki hücreler aşırı ter yüzünden hasar görür. Sonrasında, ter buharlaşamadığı için derinin üst katmanları arasında hapsedilerek deride kabarcıklar oluşturur. Birkaç gün içinde bu kabarcıklar içinde ter toplanır ve dışarıya sızar, bu durum yanma ve acıma hissiyle sonuçlanır.

Yüzdeki isilik, gösterdiği benzerlik nedeniyle böcek ısırması ya da sokması, sivilce, kızamık ve selülit gibi diğer birçok sorunla sık sık karıştırılır. Kızarıklığın kabuklu mu kabuksuz mu, yuvarlak mı düzensiz mi, kabarık mı düz mü olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Eğer kızarıklığa neyin neden olduğuna dair bir sonuca varamıyorsanız o zaman bir cilt doktoruna başvurun. Yüzde oluşan isilik için uygun bir teşhis konulmalıdır, çünkü bu, altında yatan başka bir sağlık sorununun belirtisi olabilir.

Doğal Çözümler

Yüzde İsilik: Doğal Çareler

Yüzde oluşan isilik hiçbir tıbbi müdahale olmadan kendi kendine ortadan kaybolur. Nadiren enfeksiyon ya da sıcak bitkinliği gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Yüzdeki ağır isilik vakalarında cilt doktorunuz merhem ve steroid kullanımını içeren bölgesel bir tedavi tavsiye edebilir. Bu iyileştirici tedavilerin yanında yüzdeki isiliğin belirtileriyle mücadele etmenin bazı doğal yolları da var. Aşağıda evde uygulayabileceğiniz bu etkili ve doğal yolların bazıları var:

  • Yüzdeki isiliği tedavi etmenin en iyi yolu, vücut sıcaklığını düşük tutmaktır.
  • Sıcaklığın kontrollü tutulduğu kapalı alanlarda kalabilirsiniz.
  • Kızarıklıklar azalana kadar aşırı terlemeye neden olan etkinlikleri sınırlı tutun.
  • Şiddetli güneş ışınlarından olabildiğince uzak durun.
  • Yüzdeki isiliğin basıncını azaltmak için her zaman bol ve pamuktan yapılmış giysiler giyin.
  • Banyo yaparken yumuşak vücut sabunları kullanın.
  • Reçetesiz temin edilebilen antibakteriyel sabunlar da yüzdeki isiliğin iyileşme süresini kısaltabilir.

Prof. Dr. Recai PABUÇCU

merhaba hocam.31 haftalık hamileyim.vücüdumda isiliğe benzer kollarımda özellikle bacaklarımda ve gitgide yayılan kasıntılı bir rahatsızlık bas göster... devamı