İsilik sadece bebekleri etkilemez. Bu kaşıntılı ve bazen batma hissi veren kızarıklıklar herkeste olabilir. İsiliğe ter kanallarının tıkanması ve terin deri altında hapsolması neden olur.

Tabii ki insanlarda her tür döküntü görülebilir. Bunun isilik olduğunu anlayabilmek için, isiliğin çoğunlukla derinin kıyafetlerle kapalı kalan, sıcak ve nemli bölgelerinde oluştuğunu bilmek faydalıdır. İsiliğe en çok yaz aylarında rastlanmasına rağmen, aşırı terlediğiniz herhangi bir zamanda olabilir. İsilik deride etrafı kızarık olan kabarcıklı tümsekler şeklinde görülür. Çoğunlukla kaşıntı ya da batma hissi de buna eşlik eder.

İsilik genellikle tedavi gerektirmez. Bir hafta içinde, birçok durumda serinlemenin ardından saatler içinde kaybolması gerekir. Eğer rahatsızlık yaratıyorsa aynısafa losyonu ya da kaşıntı önleyici ilaçlar kullanabilirsiniz, fakat deri sıcaklığını artıracağı ve kanalları tıkayacağı için krem ve merhemlerden uzak durun. Eğer kızarıklık kısa sürede kaybolmuyor ve açık yaralar oluşmasına neden oluyorsa, bir uzmana danışmanın zamanı gelmiştir.

Bazı reçeteli ilaçlar ya da aşırı kilolu olmak insanları isiliğe daha meyilli hale getirebilir. Vücudunuzun sıcağa ve egzersizlere ne tepkiler verdiğini, kullandığınız reçeteli ilaçların vücudunuzu sıcakta ve egzersiz yaparken nasıl etkilediğini bilmek isiliği, hatta daha ciddi sorunları engellemeye yardımcı olur. Yürümek de dahil olmak üzere, bir egzersize başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

İsilik ciddi bir sorun olmamasına rağmen rahatsız edip sinir bozabilir. En baştan bunu engellemek için yürüyüşçüler, bol ve pamuk gibi ter emici maddelerden yapılmış kıyafetler giymelidir. Yazın yürüyüş saatlerinizi günün daha serin olduğu zamanlara getirin. Eğer vücudunuzun fazla ısındığını hissederseniz, özellikle de isilik çıkarıyorsanız, sıcaktan kurtulmanın, biraz dinlenmenin ve bir şeyler içmenin zamanı gelmiştir.

Prof. Dr. Recai PABUÇCU

merhaba hocam.31 haftalık hamileyim.vücüdumda isiliğe benzer kollarımda özellikle bacaklarımda ve gitgide yayılan kasıntılı bir rahatsızlık bas göster... devamı