Çalışmalar erken yaşta kilo alma ve yetişkinlikte obezite riski arasında bağlantılar olduğunu gösteriyor.

Hayatlarının ilk bir kaç ay ya da yılında hızlı bir şekilde kilo alan bebeklerin ilerleyen yaşlarda obezite riski altında olduğuna dair artan kanıtlar var.

American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan üç yeni çalışma, erken büyümenin ergenlik veya yetişkinlik döneminde kilo artışını önlediği hipotezini desteklemektedir.

Çalışmalardan birinde, Fransa'daki bir sağlık araştırma kuruluşu olan Institut National de la Sante et de la Recherche Medicale araştırmacıları, doğum ile 5 yaş arası çocukları izledi ve kilo artışının, hayatlarının ileri dönemlerindeki obezite riskini etkilediği görülen iki kritik dönem olduğunu belirledi.

İlk kritik dönem yaşamlarının ilk birkaç ayı içinde, ikinci ise 2 yaşından sonra ortaya çıktı.

Araştırmacılar şöyle söylüyor: "Bu dönemler arasında, büyüme tercihen kiloya değil boya yönelik gibi görünüyordu".

Erken kilo artışı ve obezite riski

Finlandiya'dan farklı bir çalışmada, araştırmacılar 2 yaşından önce hızlı kilo artışı ile obezite arasındaki bağlantı ile ilgili küçük kanıtlar buldu. Ancak ikinci doğum günü sonrasında hızla kilo almanın ileri yaşlarda obezite için bir risk faktörü olduğu görüldü.

Çalışma, tıbbi kayıtlardan çocukluk ağırlıkları ve boyları bilinen, 56 ve 70 yaşları arasında 885 Fin erkek ve 1032 kadın üzerinde yürütüldü.

2 yaş öncesi hızlı kilo artışı yağsız kütle artışıyla ilgili iken, çocuklukta sonraki yaşlarda hızlı kilo artışı yetişkinlikte daha fazla vücut yağı olacağını önceden bildiriyor.

Üçüncü çalışmada, yaşamın ilk altı ayı içinde hızlı kilo artışının, daha sonra çocukluk çağında obezite riskini arttırdığı bulunmuştur.

Londra Çocuk Sağlığı Enstitüsü'nden araştırmacılar, İngiltere'de yaşayan 105 erkek ve 129 kız çocuk üzerinde, bebekliğin farklı evrelerinde kilo artışı ile sonraki vücut yapısı arasındaki ilişkileri araştırdı.

Üç çalışma, erken yaşta kilo alma ile daha sonraki dönemlerde obezite bağlantısını gösteren ilk çalışmalar değildi.

2005 yılında yayınlanan bunlara benzer 24 çalışmanın bir analizi, 2 yaş öncesi hızlı kilo alma ile sonraki yıllarda obezite arasında bir bağlantı ortaya koydu.

"Bebeğim ne kadar büyümeli?"

Harvard Tıp Fakültesi'nde obeziteyi önlemek için çalışan araştırmacılar, 2 ya da 3 yaşından sonra hızlı kilo artışının sonraki yıllar için bir risk etmeni oluşturduğunu söylüyor.

Ayrıca yaşamın ilk aylarında, hatta haftalarında kilo artışı için de aynı şeyin doğru olduğu yönünde "sağlam kanıtlar" olduğunu söylüyorlar, ancak bu bağlantı kanıtlanmadı.

Şunları ekliyorlar: "Tüm aileler bebeklerinin ne kadar büyük olması gerektiğini bilmek istiyor. Araştırmacılar, klinisyenler ve halk sağlığı için çalışan birliklerin sadece bu sorunun yanıtını vermesi değil, aynı zamanda bebeklerin doğru kilolarında olduğundan emin olmak için neler yapabileceğimiz konusuna da açıklık getirmeleri gerekiyor."

Sonraki yıllarda obezite riski için bir fark yarattığı ispat edilmiş olan önlemler şunlar:

• Sadece anne sütü verin. Amerikan Pediatri Akademisi ve Dünya Sağlık Örgütü en azından ilk altı ay sadece anne sütü öneriyor. Sadece anne sütüyle bir bebeği aşırı beslemek çok zor olduğu için, emzirmenin başka bir yararı ileriki hayatında bebeğinizin obezite riskini azaltmasıdır.

• Katı gıdaları erken vermeyin. 4 aydan önce ek gıdalara başlamanın, daha sonraki çocukluk çağında obezite riskini artırabileceğine dair bazı kanıtlar var.

• Bebeğinizin tokluk sinyallerini bilin. Özellikle biberonla beslenen çocuklar için, bebeğinizin ne zaman aç olduğunu ve ne zaman başka nedenlerle ağladığını bilmeniz fazla besleme olasılığınızı en aza indirebilirir.

Bebeğinizin beslenmesi ve büyümesi ile ilgili başka tavsiyeler için çocuk doktorunuzla konuşun.

Araştırmacılar şunları söylüyor: "Bu müdahalelerin sonraki yıllarda obezite riskini değiştirip değiştirmediğini bilmiyoruz, fakat şunu biliyoruz ki, bunlar başka sebeplerle de yaygın olarak tavsiye edilmektedir."

Op. Dr. Deniz ALGÜN

uzun zamandır dizlerimde agrı cekmekteyım , cektırmıs oldugum mr sonucunda SOL DİZ ; suprapateller bursada sıvı artışı mevcuttur. Gastromenisküs kasın... devamı