Bazı beyin tümörleri, kemoterapiye karşı kan kök hücrelerinden daha dirençli, dolayısıyla kanseri yok etmek neredeyse mümkün değil. Ancak bilim insanları, gen tedavisi uygulayarak kan hücrelerine koruyucu bir kılıf yapmayı başardı. Böylece kanserli hücreler ölürken, kan hücreleri zarar görmüyor.

Science Translational Medicine dergisinde yayımlanan makaleye göre, Amerikalı bilim insanları, üç beyin tümörü hastasının kan kök hücrelerini genetik olarak değiştirdi.

Kan hücrelerinin, kemoterapinin verdiği hasarı tamir etmede görevli gen olan PK140 üzerinde oynayan bilim insanları, genetiği değiştirilmiş hücreleri tekrar hastaya nakletti.

Saldırgan bir beyin tümörü olan glioblastoma hastalarının omurilikte bulunan bu kök hücrelerinde, yapılan değişikliğin ardından, kemoterapide kullanılan hücre zehrine karşı hassasiyetin ortadan kalktığı görüldü.

Hastalarda, normalde kemoterapinin neden olduğu ağır yan etkilerin ortaya çıkmadığı gözlemlendi.

Video: Kemoterapi Tedavisi

Kemoterapi çerçevesinde hücre ölümüne neden olan bu zehir, hastanın hayatını tehlikeye atmamak için belirli aralıklarla veya sadece düşük dozlarda verilebiliyor.

Bilim insanları, gen tedavisiyle omurilik hücrelerine koruyucu bir kalkan geçirdiklerini, böylece, hem tümör hem omurilik hücrelerine ateş edildiğinde sadece kanserli hücrelerin öldüğünü belirtti.

Bilim insanları, yöntemin, saldırgan tümörlerin tedavisinde büyük bir engeli ortadan kaldırabileceğini bildirdi. 

Prof. Dr. Kaan AYDOS

kaan bey iyi günler .ben malatyadan hastanız mustafa altunkaya bana klomen ilaç tedavisi verdiniz 1 kutu kullandım bitti tekrar devam edeyimmi ne öner... devamı