Baş ağrısı toplumda çok sık görülen bir durumdur. Herkesin başı ağrıyabilir. Ama her baş ağrısı bir beyin tümörü belirtisi değildir. 

Beyin tümöründeki baş ağrısı tipi şu şekilde ya da bu şekilde olur şeklinde bir tanım vermek doğru değildir. Burada önemli olan başın ağrıyıp ağrımadığı, ne zaman ve nasıl ağrıdığı, buna eşlik eden bulantı, kusma ve kişinin bilincinde bir şey olup olmadığıdır. Yanı sıra bayılma, sara krizi gibi belirtilerdir. Yani baş ağrısına eşlik eden diğer bulguların varlığı halinde, doktor bunları değerlendirecek ve gerekli testleri yapacaktır. 

Migren tipi ya da gerilim tipi baş ağrıları bir yana, ufak tefek baş ağrıları çok önemli değildir. Kafa içinde basıncın artmasına bağlı olan baş ağrısı, can yakıcı bir düzeyde olabilir. Beraberinde bulantı, kusma görülebilir. Bu durumda bir hekime başvurmak ve baş ağrısının neye bağlı olduğunu açıklığa kavuşturmak gerekir. 

Op. Dr. Salih AYDIN

kolay gelsin hocam.beyin tümörü ile ilgili belirtilerin bir çoğunun bende var olduğunu gördüm.2 sene önce hafif bir baygınlık gecirdikten sonra hastan... devamı