Dövme yaptırmaya karar vermek birkaç aşamadan oluşur. İnsanların dövme yaptırma sebepleri çok çeşitlidir. Dövme yaptıran insanların yaklaşık %34’ü, kendilerini daha seksi ve çekici hissettiklerini söyler. Dövme yaptırırken, müşteriyle dövme uzmanı, özel bir dövme figürü yaratmak için birlikte çalışabilir ya da müşteri, istediği figürü hazır resimlerden seçebilir. Bunlar, dövme dükkanında sergilenen standart tasarımlardır. Çoğu dövme dükkanı büyük bir dövme figürü koleksiyonuna sahiptir.

Hazır olduğunuzda dövme uzmanı, seçtiğiniz figürün bulunduğu aydınger kağıdını cildinize bastırır. Daha sonra dövme makinesiyle figürün ana hatlarını oluşturmaya başlar. Dövme uzmanı, boyayı uygularken iğnelerin, cildi ne kadar derin delmesi gerektiğini bilmelidir. Çok derin delikler aşırı acıya ve kanamaya neden olur. Çok yüzeyde olanlarsa çizgilerin düzgün olmamasına ve boyanın cildin alt yüzeyine yeterince nüfuz etmemesine neden olur.

Dövme işlemi bu şekilde yapılır. İlk önce ana hatlar meydana getirilir. Dövme uzmanı, tek uçlu bir iğne ve ince bir boya (genellikle siyah) kullanarak ana hatları oluşturur. Birçok dövmeci, sağ alttan başlar ve yukarı doğru ilerler. Böylece yeni çizilen bölgedeki fazla boyayı silerken şablona herhangi bir şey bulaşmamış olur.

Daha sonra sıra gölgelendirme işlemine gelir. Dövmeci, bu bölgeyi sabunlu suyla temizledikten sonra, tercih edilen renkte daha kalın bir boya (yine genellikle siyah) ve düzgün, kesintisiz çizgi oluşturmak için çeşitli iğneler kullanır. Dövme işleminin bu bölümünün yanlış bir şekilde yapılması gölgeli hatların oluşmasına, aşırı acıya ve iyileşmenin uzamasına neden olabilir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Selam, Laser operasyonundan kısa bir süre önce yüze uygulanan botox işlemi sıkıntı yaratır mı? Teşekkürler... devamı

Daha sonra sıra, rengin ya da renklerin uygulanmasına gelir. Dövmeci, dövmeyi temizler ve her rengin kesintisiz ve düzgün olmasını sağlar. Dövme uzmanı, dövmenin düzensiz görünmesini önlemek için iyileşme sürecinde yerinden kalkan boyaları, düzgün olmayan bölümleri düzeltecektir.

Son olarak sıra, temizleme ve bandajlama işlemine gelir. İyileşme sürecini hızlandırmak ve enfeksiyon riskini azaltmak için, yeni yapılan bir dövmede güvenle kullanılabilecek bazı antibiyotik kremler vardır. Dövme uzmanı, tek kullanımlık kağıt bir havluyla kan izlerini sildikten sonra, dövmeyi steril bir bandajla kapatır. Yeni dövmedeki boyanın çıkmasını önlemek için bu bandajların iç yüzeyleri plastiğe benzer bir yapıda olur.