Nedir?

Böbreğin yapısında içinde sıvı bulunan çeşitli büyüklükte tek veya çok sayıda kesler olması halidir. İyi huylu böbrek kisti yaygındır. Elli yaşın üzerinde % 50 civarında bir ya da daha fazla böbrek kisti bulunur. Erkeklerde kadınlara oranla daha sıktır. % 10 tek taraflı ve tek kist, % 5’inde iki taraflıdır.

Türleri

Böbrek kistleri iki şekilde olur:

1) Tekli Kist
2) Çoklu Kist

Tekli Kistler

1) Tekli Kistler

Bir böbrekte ince idrarlı kese şeklinde ve içerisi sıvı dolu büyük kistlerdir. Çok defa böbreğin alt veya üst ucunda olur. Doğuştan olabildiği gibi sonradan da oluşabilir. Böbreğin süzücü kanallarının tıkanması ile oluşur.

Belirtileri
Çok defa belirti vermez. Taş vs. ameliyatlarında tesadüfen bulunur. Çok büyürse karın içine yapacağı baskı ile karın ağrıları yapar.

Teşhis
Böbrek kistlerine en iyi teşhisi ultrason ile konur. Düz böbrek filimin de fazla bir şey görülmez ilaçlı yağlı böbrek filimi nispeten bilgi verir.

Tedavi
Çok büyük kistlerde, şikayetler fazla ise ve karın içi organlarına baskı yapıyor böbrekte harabiyet meydana getiriyorsa ameliyatla çıkarılmalıdır. On zamanlardaki teknolojik gelişmeye bağlı olarak iğne ile de kist sıvısı boşaltılmaktadır. Fakat bu ikinci metot ile kistin tekrar etme ihtimali çok fazladır. Ameliyat ile kistin civarı çıkarılırsa tekrar etmez.

Çoklu Böbrek Kistleri

1) Çoklu Böbrek Kistleri

3 özelliği vardır:

 1-Doğuştan meydana gelir
 2-İki taraflıdır
 3-Katılımsal olarak devam eder

Her iki böbrekte çok sayıda ve çeşitli büyüklüklerde kistler vardır. Oluşumunda çoğunun rahim içi gelişmesi sırasında böbreğin yapı bozukluğundan ileri geldiği zannedilmektedir.

Belirtileri

Zayıflık ve zayıflama,
Böbrek bölgesinde ağrı,
% 50 İdrarda kanama,
% 60 tansiyon yüksekliği,
Baş ağrısı,
Ayaklarda şişme,
Nefes darlığı.

Tedavi

İstirahat uygulanır.
Üremi tedavisi yapılır.
İltihap varsa bununla mücadele edilir.
Kist için ameliyat düşünülmez. Son zamanlarda böbrek nakli ameliyatları düşünülmektedir.

Prof. Dr. Sinan ZEREN

sayın hocam 18 yaşındaki kızıma çekilen tomografi raporunda her iki böbreğin lokalizasyonu ,boyutları ve konturları tabidir.sağ böbrek pelvikalisiel s... devamı