Özellikle yaz aylarında artan böcek ısırıkları şikâyetleri ve bu vakalara bağlı oluşan enfeksiyon hastalıkları böcek türlerine karşı ne gibi önlemler alınması gerektiği ve iyileştirmek adına neler yapılması gerektiği konusunda bilinçli olmanın önemini açığa çıkarıyor. İşte sizler için hazırladığımız böcek ısırıklarını iyileştirmenin püf noktaları;

Bitkisel Yağlar
Lavanta, hindistan cevizi ve çay ağacı bitkilerinden elde edilen saf yağlar böcek ısırıklarından dolayı oluşan şişlik ve ağrı gibi şikâyetleri en etkili çözümler arasında yer alır.

Süt ve Su
Bir miktar süt ve suyu aynı ölçüde olacak şekilde karıştırıp peçete veya ince bir bezi batırıp çıkartın. Tamamen karışımı emen peçeteyi veya bezi böcek ısırığınızın üzerine tutarak ağrının dinmesini sağlayabilirsiniz.

Limon veya Limon Suyu
Antibakteriyel özelliğiyle enfeksiyon oluşumunu önleyebilen limon veya limon suyunu böcek ısırığı olan bölgeye sürün, kısa bir süre sonra ağrılarınız hafifleyecektir.

Diş Macunu
Naneli diş macununu böcek ısırıklarında rahatça kullanabilirsiniz. İçeriğindeki mentol aroması hem kaşıntıyı hafifletir hem de ağrıyı dindirir. 

Fesleğen
Fesleğen bitkisinin içeriğinde yer alan kâfur tıpkı mentol gibi böcek ısırıklarında meydana gelen kaşıntı ve ağrı şikâyetlerine son verir.

Buz
Böcek ısırıkları için ilk müdahale olarak buz tercih edebilirsiniz. Anında rahatlama hissi verecek olan buzu direk olarak kaşınan ve kızaran bölgeye uygulayabilirsiniz.

Poşet Çay
Böcek ısırıklarına karşı alternatif yöntemler arasında yer alan poşet çay hem rahatlatır hem de kaşıntıyı azaltır.

Elma Sirkesi
Eski bir yöntem olsa da evde son derece pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz elma sirkesi ağrı, kaşıntı ve yanma hissini dindirmeye birebirdir.


Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

hocam küçüklükten kalma ısırık izleri nasıl geçer sizden bi yardımcı olmanızı istiyorum... devamı