Sabahları yatağın hangi tarafından kalktığınızı kontrol edemeyebilirsiniz, ama yataktan kalktıktan sonra ne yapacağınızı kontrol edebilirsiniz.

Birçok şey ideal sabahınızı berbat edebilir: trafikte sıkışıp kaldığınız anda üzerinize düşen yağmuru hissedip, şemsiyenizi evde unuttuğunuzu fark ettiğiniz o an gibi. Bazı olumsuz şeyler sizin elinizde değildir, ama bazı diğer sabah alışkanlıkları olumsuz bir güne başlamanıza sebep olabilir. Peki, geçirilebilecek en güzel sabah için hangi alışkanlıklardan kaçınmalısınız?

Çok erken saatte kahve içmek

Kahve içmek için yanlış saat diye bir şey olabilir mi? Evet. Sabahları çok erken saatlerde kahve içmek yapılabilecek en yanlış şeylerden biridir. Çünkü,  sabah uyandığımızda enerji seviyemiz olabileceği en yüksek seviyede olur ve kahve içmek fazladan enerji verdiği için kişiyi sinirli bir hale sokar. Kahve içmeyi yataktan kalktıktan en az bir saat sonraya, yani enerjinizin en düşük olduğu zamana bırakarak, olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Yatakta oyalanmak

Sabah alarmın çalması ile uyandıktan sonra, yatakta dönüp durmak ve bir türlü kalkmayıp, alarmı on dakika sonrasına kurmak da sağlıksızdır. Yatakta bir saat daha dönmek, uyuyamamak ve o geçen zamanı boşa harcamak yerine, tam olarak kaçta kalkmamız gerekiyor ise, alarmı o saate kurup, alarm çaldığı an hemen yataktan kalkmaya çalışmak en sağlıklısıdır. Çünkü vücudumuzun enerjisi sabahları yüksektir.

Kahvaltıyı geçiştirmek

Sabah kahvaltısını geçiştirmek oldukça sağlıksızdır. Sabah kahvaltısı niyetine bir avuç dolusu kuru meyveyi yoğurt ile karıştırarak yemek yapılabilecek en sağlıklı kahvaltı gibi görünebilir, ama bu sadece öğle yemeğinde çok fazla yemenize sebep olur. Hem yeterli değildir, hem de sabahları alınması gereken ve kişiyi öğlene kadar tutacak olan besinlerden yoksundur. İnsan vücudu sabahları aşağı yukarı 15 gram protein, 2.5 gram lif ve karışık karbonhidratlar almalıdır. Bütün bu besinlerin alındığı bir kahvaltı 450 kaloriden daha az olmamalıdır. Bu yüzden sabah kahvaltınızın bu kadar büyük olmasına özen göstermeli ve geçiştirmekten kesinlikle kaçınmalısınız.

İlk iş olarak e-mail kontrolü yapmak

Sabah uyanır uyanmaz ilk iş olarak e-mail kontrolü yapmak, en kısa zamanda kurtulmanız gereken en kötü alışkanlıklardan biridir. Gözünüzü açtığınız anda yapılan e-mail kontrolü, bütün bir gününüzü stres içinde geçirmenize yol açar. Sabah kalkar kalmaz işiniz ile ilgili endişelenmek yerine, sizi sakinleştirecek bir şey yapmayı deneyin. Egzersiz yapmak, bir fincan çay içmek veya arkadaşınızla konuşmak bunlardan biri olabilir. Bu üretkenliğinizi ve yaratıcılığınızı artıracaktır.

Uzm. Dr. Tarık TURFAN

merhaba doktor bey benim sabah kahvaltımı yaptıktan sonra tuvaletim geliyor ve dışkıda yumuşak ve peçeteye yeşil geliyor. bu gun sağlık ocağına gittim... devamı