A vitamininin Faydalarını Biliyor musunuz?

Hayvansal gıdalarda bol miktarda bulunan A vitamini aynı zamanda ıspanakta, kerevizde, baklagillerde, fıstık, ceviz, buğday, kayısı, havuç, portakal, domates ve balık yağında bulunur. Genel olarak A vitaminin göz, cilt, tırnak ve saç sağlığında etkili olduğu bilinmektedir ancak faydaları sadece bunlarla sınırlı kalmaz, işte A vitaminin diğer faydaları;

Kanseri Önlüyor

York Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre A vitamini hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalarak tümör oluşturmalarına engel oluyor. Araştırma sırasında özellikle prostat kanseri olan hastalara uygulanan A vitamininin etkili olduğu saptanmıştır. 

Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Özellikle çocuk yaşta A vitamini almaya başlamak bağışıklık sistemini oldukça güçlendiriyor. Yapılan araştırmalara göre ishal ve kızamık hastalığına karşı direnç sağladığı da ortaya çıkan A vitamini çocuklarınıza takviye olarak vermeniz gereken vitaminler arasında yer almaktadır.

Enerji Verir

Sinir sisteminin gelişiminde ve embriyoda hemoglobin üretiminde etkili rol oynayan A vitamini aynı zamanda vücudunuzun daha enerjik ve dinç hissetmesini sağlar.

Yaşlanmayı Geciktirir

A vitamini antioksidan özelliği taşıdığından dolayı hem yaşlanmayı serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini engeller hem de hücre yenilenmesine destek olur. A vitaminde yer alan retinoidler kolajen üretimini arttırarak kırışıklık oluşumunu engellerler. 

Görme Netliğini Arttırır

Göz sağlığı açısından oldukça faydalı olan A vitamini katarakt, gece körlüğü veya glokom gibi rahatsızlıkların oluşumunu engeller.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam Merhaba. 25 yaşındayım ve 2 ay önce penisimde ki plağı farkettim. Doktor Peyroni olduğunu söyledi. Hocam daha evli bile değilim, korkuyorum. Has... devamı