Geçmiş çalışmaların yeni değerlendirilmesine göre, botoks enjeksiyonundaki bileşen,  büyük olasılıkla ne boyun ağrısını geçirmeye yardımcı oluyor ne de boyun ağrısı çeken kişilerin fiziksel etkinlikleri daha iyi yürütmesini veya yaşam kalitelerini yükseltmelerini sağlıyor.

“Mevcut kanıt tam da bunun işe yaramadığını söylüyor,” dedi çalışmanın yazarı. Hastaların boyun ağrısı varsa, “doktorlarıyla başka tedavileri ele almalılar,” diye de ekledi.

Botokstaki bileşen, botulinum toksin, bir dizi durumu düzeltmekte kullanılır; kırışıklıklar, migrenler, aşırı terleme, vb. Botoks, ilacın birçok marka isminden biridir ve enjeksiyonla verilir. Markalardan hiçbiri Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından boyun ağrısını geçirdiğine dair onaylanmamıştır; fakat doktorlar ilacı bu amaç için “ruhsat dışı” kullanıyorlar.

Amerikan İlaç Enstitüsünden gelen yeni bir rapor, boyun ağrısı dahil kronik ağrının ABD’de her yıl 600 milyar dolara mal olduğunu ve 10 yetişkinden yaklaşık 4’ünü etkilediğini ileri sürdü.

New Jersey’deki bir ilaç şirketinin klinik araştırma başkanı, asetaminofen ve aspirin gibi ilaçlar veya egzersizler işe yaramadıktan sonra, doktorların botoks bileşenini boyun ağrısı için kullanabileceğini söyledi.

Her enjeksiyon birkaç yüz dolar tutar ve ilacın sürekli etki göstermesi için hastaların bunu birkaç ayda bir tekrarlaması gerekir.

Yeni bir değerlendirme, yeni ya da kronik boyun ağrısı ve ilgili baş ağrısı olan insanlarda botulinum toksin A’yı test eden dokuz çalışmanın birleşik sonuçlarını inceledi.

Bu çalışmalar, botulinum toksinin etkisini, hasta raporları ve ağrı, fiziksel yetenekler, yaşam kalitesine dair doktor gözlemlerini kullanarak ilaçsız suni enjeksiyonlar veya diğer ağrı tedavileriyle karşılaştırdı. Çalışmalarda toplam 503 hasta yer aldı, bu hastaların 272’si enjeksiyon almıştı.

Araştırmacılar, bazı çalışmaların kısıtlamaları olduğunu belirttiler; örneğin, bazı çalışmaların hastaları botoks alan ve almayan gruplara nasıl ayırdığı net değildi, o araştırmacılar hastalardan ya da onların belirtilerini ölçen kişilerden tedavi türlerini saklamamışlardı.

Ama hepsi birlikte ele alındığında, çalışmalar, araştırmacıların hastaları enjeksiyondan sonraki dört ila altı haftada yeniden değerlendirmelerinin ardından botoksun, ister tek başına ister egzersiz programlarına veya diğer tedavilere eklendiğinde, boyun ağrısını veya ilgili baş ağrılarını geçirmek için işe yaramadığını ileri sürdü.

Buna ilaveten, botulinum toksin verilen hastaların, verilmeyen hastalara kıyasla, ağrı veya grip benzeri belirtiler dahil yan etki yaşaması daha olası.

Araştırmacılara göre, neredeyse bütün sonuçlar, olası yararların potansiyel zararlara değmediğini gösteriyor.

Araştırmacılar, bazı kanıtlar steroid veya anestetik enjeksiyonlarının boyun ağrısı olan insanlara yardım edebileceğini gösterirken en iyi ağrı kesme seçeneğinin şu anda kasları güçlendiren ve hareket aralığını artıran egzersizler gibi göründüğünü söyledi.

Ne var ki, “Sorun, egzersize dair tahmin edeceğiniz üzere,  tek seferlik ziyaret veya günlük ilaç kadar basit değil.” Nedenlerden biri, ekibin botoksun hiç yararı olup olmadığını görmek istemesi.

Araştırmacılar şirketlerin, boyun kaslarının çok fazla kullanılmasından artrite kadar herhangi bir şeyden kaynaklanabilen, yaşlandıkça daha yaygın hale gelen boyun ağrısı tedavilerini incelemeye pek heveslerinin olmadığını söylediler.

Kaynak: health.yahoo.com

Özer SELİMOĞLU

merhaba hocam babamın kalpatışı55 geliyor kötü bi durum mudur teşekür ederim... devamı