Sabahları okula gitmeden önce kahvaltı yaparak bolca karbonhidrat ve protein alan çocuklar bunun hem fiziksel hem de zihinsel faydalarını görürler. Bahsedilen faydalar okul günü boyunca görülmekle kalmaz, aynı zamanda genel sağlığı ve genelde okulda gösterilen performansı da iyileştirebilir. Okul çağındaki çocukların yaklaşık %10’u kahvaltıyı es geçer. Bu oran ergenlik çağındaki çocuklarda yükselmektedir.

Okula gitmeden önce kahvaltı yapan çocuklar okul saatleri sırasında yapmayanlara göre daha iyi konsantre olabilirler. Her gün kahvaltı yapmak zihinsel performansı ve matematik becerilerini artırır. Kahvaltı yapan çocuklar aynı zamanda sınıftaki tartışmalara daha çok katılırlar, karmaşık problemleri çözmekte daha iyidirler ve daha iyi notlar alırlar. Özellikle protein ve kompleks karbonhidratları bir arada bulunduran kahvaltılar okul performansını gün boyunca artırmakta etkilidir.

Kahvaltının önemli fiziksel faydalarından biri sabah alınan karbonhidrat ve proteinin sağladığı enerji artışıdır. Kahvaltıdaki karbonhidratlardan alınan enerji okuldaki fiziksel aktivitelere tamamen katılmayı sağlar. Böylece hem beden eğitimi dersleri, hem de teneffüsler çocuk için daha verimli geçer. Kahvaltı yapan çocukların genel sağlığı da daha iyi olur. Obeziteye ve hastalıklara daha dirençli olurlar. Böylece hastalıktan dolayı daha az okul gününü kaçırdıklarından derslerinden geri kalmazlar.

Kahvaltının sağlıklı sayılması için bazı besin maddelerini içermesi gerekir. Çok şekerli gevrekler veya tatlılar, okul performansını yükseltmektense, tüketildikten bir süre sonra kan şekerinin düşmesine yol açarlar. Bunun yerine yulaf ezmesi gibi tam tahıllar, tam buğday ekmekleri veya tam tahıllı gevrekler tüketilebilir. Yumurta ve yağsız etler kahvaltıda protein sağlayabilir. Sebze veya meyvelerle takviye yapmak, örneğin %100 meyve suları bazı önemli besin maddelerinin de alınmasını sağlar. Süt veya yoğurt gibi yüksek kalsiyum içeren gıdalar da okul performansını iyileştirir.

Okula gitmeden önce kahvaltı yapmanın faydaları çocuğun cinsiyetine ve ruh haline göre değişebilir. Yapılan araştırmalarda herhangi bir tür kahvaltı yapmak çocuğun dikkatini ve hafızasını geliştirse de, kızlarda protein ve karbonhidrat karışımı kahvaltılar daha iyi sonuç vermiştir, özellikle de negatif bir ruh halindelerse. Protein ve karbonhidrat karışımı kahvaltılar aynı zamanda daha zor test sorularında her iki cinsiyetten çocukların daha iyi puanlar almalarını sağlamıştır. 

Dyt. İdil İMAMOĞLU

Merhabalar Ben günboyu oturarak çalışıyorum sabah yarım saat spor yapıyorum kahvaltıyı geç yapıyoruz Öğle yemeği yemiyoruz geç kahvaltı yaptığımız içi... devamı