Bebek mamalarını evde hazırlamak gitgide daha popüler olan bir akım. Eğer sizde buna katılmak, bir mutfak robotu alarak kendi bebek mamanızı kendiniz yapmak istiyorsanız, harcadığınız çabaya değecek sonuçlar elde edebilirsiniz.

Güncel bir çalışma bebeklerin ilk yılları boyunca diyet düzenlerini inceleyerek tükettikleri gıdalar ve gıda alerjilerinin gelişmesi arasında bir bağlantı olup olmadığını inceledi.

Çalışmanın sonuçlarına göre daha besleyici bir diyet, yani daha fazla vitamin, mineral ve antioksidan içeren bir diyet gıda alerjilerinin gelişmesine karşı koruyucu olabilir. Çalışmada özellikle daha fazla meyve, sebze ve evde hazırlanmış mama tüketen bebekler ile işlenmiş gıdalar, yetişkin gıdaları, işlenmiş patatesler gibi gıdalar tüketen bebeklerin diyeti karşılaştırıldı.

Bebeğinize daha besleyici bir diyet sunduğunuzdan emin olmak için bazı önerileri değerlendirebilirsiniz. Örneğin bebek mamasını taze hazırlanmış içeriklerden oluşturun. Bunların arasında yumuşak etler, mercimekler, fasulyeler, taze veya dondurulmuş sebzeler ve olgun meyveler yer alabilir. Tuz eklenmiş konserve ürünlerden kaçının. Püre veya ezmeleri pişirip, kek kalıplarında veya buz kalıplarında dondurun. Kullanma zamanı gelince buzdolabında çözdürün. İyice ısıttıktan sonra ılık sıcaklığa gelmesini bekleyerek bebeğinize yedirin.

Ticari bebek mamaları kullanırken tek bir içeriğe odaklanan ürünleri seçin. Bunlar, karışık malzemelerle yapılan mamalardan, besleyici içerik olarak daha yoğundur. 

Uzm. Dr. Banu TAŞCI FRESKO

iyi akşamlar doktor hanım ben mehmet karakuyu afyon ili sandıklı ilçesinde oturuyorum,benim bir 11 aylık kız bebeğim var fakat beslenmesi zor oluyor i... devamı