Solgun, düz, sert veya yağlı bir görünüm sağlayan saçlar genellikle yağlı saç olarak kabul edilir.Bu tip saçlar genellikle hormon seviyelerindeki değişimlerden kaynaklanır. Bu değişim, saç derisindeki yağ bezlerinin doğal salgı olan sebumu fazla salgılanmasından kaynaklanır. Yüksek oranda sebum saç köklerine girer ve saç gövdesi bölgesinde yayılma gösterir; ancak saç gövdesine girmez.

Sebum, saçların yumuşak, su geçirmez olmasına yardımcı olan yağlı bir maddedir. Unutmayın ki saçlardaki sebumun miktarı ne kadar fazla olursa saç o kadar yağlanır.

Yağlı saçlar ikiye ayrılmaktadır: yağlı saç derisiyle köklerden uçlara kadar yağlı saçlar ve kökleri yağlı olup uçlara doğru kuruyan saçlar.

Yağlı saçlarla baş etmek genellikle zordur, kolaylıkla ayrılır, düzgün bir şekil oluşturulamaz. Yağlı saçları kontrolsüz bir şekilde bıraktığınız zaman saç derisinde kırılmalar, saç dökülmesi veya kepek gibi kronik saç problemlerine yol açabilir. Aynı zamanda ciltte sivilcelere de neden olabilir.

Yağlı Saçlar Nasıl Kontrol Altına Alınabilir?

Yağlı saçları kontrol altına almak aşağıdaki yollarla mümkündür:

 • Saçların düzenli olarak şampuanlanması saçlarınızda yağ üretiminin yavaşlamasına neden olmanın yanı sıra var olan yağın da saç derisinden giderilmesini sağlayabilir. Bu nedenle yağlı saç derisi ve saçlardan kurtulmak için saçlarınızı günlük olarak şampuanlayın.
 • Saçlarınızı şampuanlarken nazik bir şekilde ovalayın. Şiddetli ovalama, masaj ve şampuanlama yağ üreten yağ bezlerini harekete geçireceği için durumu olduğundan daha kötü bir hale getirebilir.
 • Saçlarınızı şampuanlarken sıcak su yerine ılık veya serin su kullanın. Ancak her zaman saçları serin suyla durulamak faydalıdır. Bu, doğal yağın üretiminin azalmasına yardımcı olur.
 • Yağlı saçlar için yağ kontrollü şampuan ürünleri kullanın.
 • Saç derisinde kullanılmak üzere özellikle geliştirilmiş yağ giderici şampuanlar kullanın. Bu ürünü saçlarınızın doğal yağa ihtiyaç duyan orta ve uç kısımlarına uygulamamaya özen gösterin.
 • Saçtaki aşırı yağı, şampuanlama esnasında iri taneli mısır unu, mısır nişastası, cilt kurutma kâğıdı veya kuru şampuan kullanarak giderin.
 • Saçlarınızdaki ıslak kısımları saç derinizde bırakmayın. Bu, saç derinizin diğer kısımlarının da yağlanmasına neden olabilir.
 • Yalnızca saçlarınızı şekillendirmeniz gerektiğinde saçlarınıza dokunun, onları tarayın veya fırçalayın. Tarağın dişleri veya parmak uçlarınız yağ bezlerinin çalışmasına neden olarak aşırı yağ üretimine yol açabilir ve bu yağın saçın diğer kısımlarına yayılarak saçların kolayca yağlanmasıyla sonuçlanabilir.
 • Nemlendirici şampuanlar kullanmaktan kaçının. Nemlendirici şampuanlar, saçlarda yağ oluşturarak kuru saçları nemlendirme amacıyla tasarlanmaktadır.
 • Saç kremlerini durulamadan hemen sonra uygulayın. Saç derisi bölgesine uygulanan saç kremini temizleyin. Saç kremini saç derisine uygulamaktan kaçınarak yalnızca saç uçlarına ve ortalarına uygulayın.
 • Alnı kapatan perçemler kullanmak yağı saçtan cilde kolaylıkla aktarabilir ve problemi daha da kötü bir hale getirebilir.

Yağlı saçlarınız için bu kontrol yöntemlerini kullanın ve saç köklerinize zarar vermeden saçlarınızdaki yağı azaltın.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı