Saçlarınıza zarar veren 8 alışkanlık

Saç dökülmesi, hem kadınların hem de erkeklerin hayatını kabusa çeviren önemli bir sağlık sorunu. Yıllar geçtikçe saçlarımız güçsüzleşip dökülmeye başlıyor ve farkında olmadığımız hatalı alışkanlıkların sonucu ise saç ektirme merkezleri oluyor. İşte saçlarınızın yapısını bozan alışkanlıklarınız ve çözümleri…

Sıkı saç modellerinden kaçının

Arkaya doğru tarayıp sıkıca toplanan atkuyruğu ve topuz modellerinden bahsediyoruz. Saçlara sürekli olarak sıkı modeller uygulamak ve sürekli çekik halde bulundurmak, saçların köklerinde ciddi deformasyonlara yol açar. Bu deformasyon da saç dökülmelerine, saç tellerinin incelmesine ve cansız bir görünüme neden olur. 

Düzleştiricileri dikkatli kullanın

Saçlarınıza yumuşak davranın. Saçlara düzleştirici uygulamak zaten kendi başına oldukça zararlı bir işlemdir. Her gün, özellikle belirli bir tutama defalarca kez ve uzun süre bekleterek uygulamak saçlarınızda kırıklar ve cansız bir görünüm oluşturur. Düzleştirici kullanmadan önce özellikle saçlarınızın tamamen kuru olduğundan emin olun. Eğer ıslak veya nemli saça uygulamaya kalkarsanız saçlarınız yanacaktır. 

Saçlarınıza kimyasal madde sürmeyin

Saçlarınıza uyguladığınız boyanın içinde bulunan kimyasal maddeler saçlarınızın moleküler yapısını bozarak, doğal olmayan zararlı yöntemler ile kıvırcıklaştırır ve sertleştirir. Saça her ay uygulanan boya, bir süre sonra kafa derisi ve kıl kökleri üzerinde ciddi ve kalıcı hasarlara yol açar. Saçlarınıza boya sürmek yerine, kına yapmayı veya papatya suyu kullanmayı deneyin.

Ek takviye yapın

Saçlarınızda ciddi bir dökülme ve bakımsızlık söz konusu ise bir doktora danışarak uygun takviye vitaminlerini kullanın. Bunların çoğu kimyasal olmayan tamamen bitkisel ilaçlardır ama siz yine de doktorunuzun tavsiyesine göre en uygun olanları tercih edin. Bu ek takviye sadece ilaç anlamına gelmek zorunda da değildir. Birçok aktarda tamamen doğal olan bitkisel saç krem ve yağları bulunmaktadır. İyice araştırarak saçınıza en uygun olanını bulabilirsiniz.

Hormonlarınız ile oynamayın

Özellikle doğum kontrol hapları gibi hormon ilaçlarının saçları güçsüzleştirip, dökülmesine sebep olduğunu biliyor muydunuz? Eğer zaten ince telli saçlarınız varsa mutlaka doktorunuza danışarak yapılabilecek çözüm seçeneklerini araştırın. 

Saçlarınızı güneşten koruyun

Güneş altındayken mutlaka şapka takmaya veya güneşten koruyan sprey sıkmaya özen gösterin. Saçların güneşe uzun süre boyunca maruz kalması, saçları zaman içinde kurutarak, kırılabilir ve hassas bir hale sokar.

Stres ile başa çıkın

İster inanın ister inanmayın, saç kayıplarının en önemli nedenlerinden biri stres. Bir hobi edinin veya spor yapın. Kendinizi meşgul edecek ve hoşunuza giden bir alan bulup, bunu bir alışkanlık, bir yaşam şekli haline getirin. 

Isıdan kaçının

Fön ve perma gibi saçları yüksek ısıya maruz bırakarak yapılan saç modelleri oldukça zararlıdır. Isı, sadece saçların bakımsız ve kuru görünmesine sebep olmaz, aynı zamanda saç köklerine de kalıcı hasarlar verir. Saçlarınızı kıvırcık yapmak için büyük ısı makinelerinin altına girip, saatlerce yüksek ısıya maruz bırakmak saçlarınız için ölümcül olabilir. Duştan sonra saçlarınızı kuruturken bile fön makinesini uzaktan tutmaya dikkat edin.


Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı