Kuru ve çatlamış dudaklar canınızı mı sıkıyor? O zaman bir dudak merhemi kullanmak sorununuzu çözmeye iyi gelecektir.

Dudak merhemleri özellikle dudaklarınızdaki nemi korumanız için geliştirilmiştir.

Ancak, şunu da bilmenizin de faydası var ki piyasadaki dudak merhemlerinin hepsi güvenli ve etkili değildir.

Vücudumuzun diğer kısımlarından farklı olarak, dudaklar her türlü hava koşulundan en fazla etkilenir.

Pek çok kişinin soğuk ve kuru havalarda kurumuş, çatlamış dudaklarla karşı karşıya kalması oldukça yaygındır.

Bunun başlıca nedeni dudaklardaki nem yetersizliği olabilir ve bu durum cildin nemi emmedeki eksikliğinin bir sonucudur.

Bu koşullar altında, aşırı kuruluk sebebiyle dudaklarınız yarılıp çatlamış dudaklara yol açabilir. Bu takdirde,  problemden kurtulmak için yapacağınız tek şey, ihtiyaç duyulan nemi sağlamak için dudaklarınıza uygun bir dudak merhemi sürmektir.

Dudak merhemleri rujlardan farklıdır!

Dudak merhemleriyle rujların birbirinin aynı olduğunu mu düşünüyorsunuz? O halde dudak merhemlerini yanlış algılıyor olabilirsiniz. Dudak merhemlerinin rujlardan oldukça farklı olduklarını bilmenizde fayda var.

Rujlar, tamamen kozmetik ürünler olarak düşünülüp esasen genel güzelliğinizi pekiştirmek için kullanılır. Halbuki dudak merhemleri, esasen dudaklarınızı nemlendirmeye destek olan ayrıca dudaklarınızı kuruma ve çatlamalara karşı koruyan bir içeriğe sahiptir.

Dudak merhemi yapmak çok kolay ve maliyetsiz bir işlemdir!

Aslında dudak merhemleri evde yapılabilecek en kolay ürünlerden biri olarak sayılır ve yapılışı maliyetsizdir de. Basit bir temel için gerekli olan tek şey tatlı badem yağıdır; bunun yerine hindistancevizi yağı da tercih edebilirsiniz.

Ayrıca balmumu incileri ve birkaç damla buğday tohumu yağı da kullanmalısınız. Hatırlamamız gereken ilk kuralımız, 2 ölçü yağa 1 ölçü balmumu incisi ve bir damla buğday tohumu yağı eklenmesi gerektiğidir.

Şimdi, bu temel karışımı (tatlı badem yağı) bir kapta ısıtın ve bu esas karışıma balmumu incilerini ekleyin. İnce bir kıvam için, sadece balmumu miktarını az tutun ya da yoğun bir kıvam istiyorsanız bu sefer balmumu incilerini daha fazla kullanın. Karışımı soğumaya bırakıp ara ara kıvamı için kontrol edin. Daha yoğun bir kıvama gelirse,  daha fazla temel içerik ekleyip ısıtın.

Dudak merhemi yapımı kolay ve maliyetsiz olsa da, piyasada hazırlarını bulmak mümkündür. Dudaklarınız için en iyi dudak merhemini seçip kurumalarının önüne geçin.

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

Boğazımda ve dudak kenarlarında uçuk denilen intihap oluyor bunun sebebi ve çözüm yolu nedir .... devamı