Dudaklar! Ah o güzel dudaklar! İkisine birden sahip olun! Dudaklar yüzünüzün en çekici özelliğidir.

Küçük bir ihmalkarlık bile garip görünmelerine yol açabilir ve görünümünüzün tamamını mahvedebilir. Eminim hemfikirsiniz.

Çoğumuz cildimiz ve vücudumuzun bakımı için bir sürü şey yapıyoruz ama dudaklarımıza bakma zahmetine girmiyoruz.

Ama unutmayın, dudaklar yüzümüzün en büyüleyici bölümüdür. Çatlamış dudaklar! Görmezden gelindiğinde, başkalarının ilk ve en kötü hatırlayacağı şey olabilir.

Mevsimlerin Etkisi

Cildimiz gibi dudaklarımız da mevsim değişikliklerinden etkilenir. Pul pul dökülmeler, soyulma ve yarıklar çatlamış dudakların en yaygın özellikleridir. Sert pütürlü dokularıyla genellikle acıtır da. Nedir bu çatlamış dudaklara neden olan? Çatlamış dudaklara neden olan soğuk, kuru ve rüzgarlı hava koşullarıdır. Sık aralıklarla iyi bir dudak merhemi sürerek dudaklarınızın kurumasını önleyip dudaklarınıza gayet iyi bir şekilde bakabilirsiniz.

Genlerin De Payı Olabilir

Çatlamış dudaklara neden olan fiziksel engellerin yanında sebeplerden birinin genetik geçmiş de olabileceğini biliyor muydunuz? Yani, bugün bu sorunu yaşamanızın nedeni ailenizdeki büyükler. Yine de çatlamış dudakların nedeni ne olursa olsun tedavisi aynı; dudaklara gerekli nemi sağlamak.

Dudak Merhemleri Epey İşe Yarar

Düzenli olarak bir dudak merhemi sürerek dudak neminizi koruyun. Dudak merhemiyle dudak parlatıcısı kullanımı arasında fazla bir fark yoktur. Dudak merheminin çatlamış dudaklar, parlatıcının kozmetik amaçlarla kullanılması haricinde. Tabii ki dudak parlatıcısının normal dudak merhemi karışımına ilaveten kendine has kozmetik içeriği vardır. Pırıltılı bir dokunuş mesela!

Çatlamış dudaklara özel dudak merhemlerini gayet uygun fiyatlara halihazırda piyasada bulmak mümkün. Olması gereken esas maddeler kokulu yağlar, mentol, balmumu, petrolatum ve kafurdur. Ayriyeten salisilik asit, alum ve vitamin gibi maddeler de kullanılır.

Çatlamış dudaklarınıza özel dudak merhemi seçiminizi yapmadan önce esas maddelere yoğunlaşmalısınız. Güneş korumalı bir dudak merhemi de çok iyi ve etkilidir. Dudak güvenliği açısından doğal bir dudak merhemi kullanılması daha iyi olacaktır.

Işıltılı sağlıklı dudakların hepsi sizin! Bitkisel yağlar ve zeytinyağı içerikli dudak merhemleri o ışıltılı ve sağlıklı dudaklara sahip olmak için en iyisidir. Bir deneyin, farkı göreceksiniz! Ayrıca dudak merhemlerinin kullanım şekillerine göre ayrıldığını aklınızda bulundurun. Günlük kullanım, belli bir nedenden ötürü ileri derecede kullanım, özel amaçlı kullanım gibi kullanma amacınız ne olursa olsun dudak merhemleri size daha iyi fayda sağlamak için çeşitli şekillerde mevcut.

Hava koşulları, çatlamış dudak sorununu azdırmada veya iyileştirmede başlıca rolü oynar. Dolayısıyla, dudaklarınızı tedavi etmeye çalışmadan önce hava koşullarını dikkate alın. Daha iyi sonuçlar almak için iyi bir marka seçin çünkü düşük kaliteli dudak merhemleri, tedavi etmektense gereksiz başka sorunlara yol açabilir.

Günün Önerisi

Hint yağının çok etkili olduğu keşfedildi. Nereye giderseniz gidin yanınızda Hint yağı bulundurmanız iyi olacaktır. En kısa sürede çatlamış dudak sorununuzdan kurtulabilmek için bunu gün boyunca olabildiğince sık sürmeye çalışın. Dudaklarınızı birer güle dönüştürün!

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

size bir sorun olacak benim vajina hakkında benim vajinamın dudakları morumsu be sarkma var biraz ne yapabilirim seneye evlenmeyi düşünüyorum nişanlım... devamı