Genetik, sigara içmek ve güneş daha yaşlı görünmenize yol açabilir ama doktorlar buna karşı koymanın yöntemleri olduğunu söylemektedir.

Cildin Yaşlanması

Yüzünüzün yaşınızı ne kadar yansıttığı genetik ile hayat tarzının birleşimine bağlıdır.

Bazı kişilerin cilt karakteri, tonu ve gevşekliği bakımından genetik olarak daha yavaş yaşlanmaya programlanmıştır.

Onlar sadece şanslıdır ve ebeveynlerine teşekkür etmelidir. Örneğin çoğu Afrikalı-Amerikalıların cildi yaşlarına göre oldukça genç gözükmektedir. Kumral ve zayıf kişiler de, erken yaşta yanak çizgileri gelişmesine daha yatkın görünmektedir.

Sigara içmek, solaryum, güneşe maruz kalmak dahil bazı hayat tarzı faktörleri derinin yaşlanma hızını artırır. Güneş hayatın ilk yıllarından itibaren iz bırakmaya başlar.

Çocuklardaki çiller güneş hasarının kanıtıdır. Gerçekte, bugün cildinizin görünümü, çocukken maruz kaldığınız güneş miktarı ile yakından ilgilidir.

Test

Test: Yaşınızı Gösteriyor musunuz?

Yaşınızdan büyük gösterip göstermediğinizi keşfetmek için aşağıdaki testi yapın. Sonuçların her yaş grubu için tipik cilt özelliklerine dayalı olduğunu unutmayın. Yaşlanan cilt için evrensel bir model yoktur ve aynı yaştaki pek çok birey arasında görünüşler oldukça farklı olabilir.

Her kategori için, cildinizin mevcut durumunu en iyi tarif eden harfi seçin.

Deri yapısı:

 1. Dolgun ve düz
 2. Bazı kuru veya ince lekelerle çoğunlukla düz
 3. Yaygınlaşan pürüzlü lekeler ve kuruluklarla düz değil
 4. Çene çizgisi boyunca sarkık, ince ve kuru
 5. Kuru ve krepe benzer, sarkma ve derin kıvrımlar var

Cilt tonu:

 1. Çoğu eşit renkte, parlak ve canlı
 2. Güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan bazı renk bozulmaları ile daha az parlak
 3. Orta derece renk bozulmaları ile daha az ışıltılı (yama ve küçük kahverengi lekeler gibi)
 4. Kabarıklıklar, düz olmayan renk ve iyi tanımlanmış yaşlılık lekeleri ile mat, 
 5. Pek çok yaşlılık lekesi ve/veya sarımcı renk bozulmaları ile mat ve “solgun”

İnce çizgiler & kırışıklıklar:

 1. Eğer varsa çok az
 2. Göz çevresi ve kaşlar arasında belirsiz çizgiler
 3. Alında ve göz ya da ağız çevresinde, yüz gevşemişken bile çizgiler
 4. Göz çevresinde, burun ile ağız ve ağzın aşağı kenarlarında daha derin çizgiler; yanaklarda ince çizgiler
 5. “d" şıkkındaki çizgilere ek olarak yanaklarda ve üst dudaklarda derin çizgiler

Test Sonuçları

Test Sonuçları

Çoğunlukla seçtiğiniz şık

Cildiniz tipik olarak aşağıdaki yaşlarında bir kişinin cildi

A

20’li yaşlar

B

30’lu yaşlar

C

40’lı yaşlar

D

50’li yaşlar

E

60’lı yaşlar

20’lerinizde

Tüm yaş grupları için 1 numaralı yaşlanma karşıtı iksir elbette güneş losyonudur. Henüz çok fazla güneş hasarı izi olmayan 20lerindeki kişiler için günlük losyon uygulamasını atlamak çekici olabilir. Ancak güneş losyonuna ne kadar erken başlarsanız hasarı o kadar çok önleyebilirsiniz. Eğer sabah rutininizde ekstra bir adımdan kaçınmak istiyorsanız, SPF 15 ya da daha yüksek bir güneş koruması içeren bir nemlendirici ya da makyaj malzemeleri kullanın.

Ayrıca uzmanlar insanlara 20’lerindeyken prekanseröz lezyonlar için taramalara başlamalarını önermektedir. Aknitik keratoz denilen prekanserler, özellikle de güneşte çok fazla zaman geçiren açık tenli kişilerde, 20’li ya da 30’lu yaşlarda görünmeye başlar. Bunun korkutucu kısmı ise, bu insanların az bir kısmında gerçekten de erken evre kanser olmasıdır. 

Eğer erken keşfedilirse aktinik keratoz kansere dönüşmeleri ihtimalinden önce alınabilirler. Amerikan Dermatoloji Akademisi bunları pürüzlü, kırmızı ve pullu yamalar ya da yaygın olarak alnın kenarlarında, kulaklarda, kel kişilerde kafa derisinde ve ellerin arkasında bulunan kabuklanmalar olarak tarif eder. Lezyonların büyüklüğü toplu iğne başı ile bir bozuk para arasında olabilir. Her ne kadar genç yetişkinlerin aklına deri kanseri gelmese de uzmanlar cildinizi kontrol ettirmeye başlamak için hiçbir zaman çok erken olmadığını söylemektedir. Kendi derinizi ayda bir kez inceleyin ve bir değişim ya da yeni bir şey görürseniz bunu doktora görünerek kontrol ettirin.

30’larınızda

30’larındaki kişiler genellikle ciltlerinin daha sağlıklı, daha ışıltılı ve daha düz renkli kalması üzerine endişelidir. Güneşe maruz kalmakla ilişkili daha fazla kahverengi leke fark edebilir ya da ciltlerinin daha soluk göründüğünü hissedebilirler.

Deri rengini iyileştirmenin bir yolu da retinol ve alfa-hidroksi asitler içeren ürünleri tercih etmektir. Bu ürünler reçetesiz olarak satılmaktadır ancak daha güçlü solüsyonlar için reçete gereklidir. Daha çarpıcı sonuçlar için kimyasal soyma işlemleri cildin daha düz, daha ışıltılı ve hatta daha canlı görünmesini sağlayabilir.

Çocukların sahip olduğu ışıltı ve parlaklığı zamanla hücreleriniz eskisi kadar sık yenilenmediği için kaybedersiniz. Kimyasal soyma derinin pul pul soyulması işlemine destek olabilir. En üstteki yaşlı hücrelerin pul pul atılmasını sağlayarak parlaklık ve ışıltının görünmesine izin verir.

Bu cilt rengi değişimlerinin yanı sıra 30 yaşlarındaki kişiler ilk kırışıklıklarını da fark edebilirler. İnsanların çoğu 20’lerinin sonlarında ya da 30’larının başında gözlerinin çevresinde ince kırışıklıklar görmeye başlar. Kaşlarının arasında kat çizgisi görmeye başlarlar. Bu yaş grubunda üst yüzlerindeki çizgileri Botoks enjeksiyonları ile yumuşatmak istemeyenlerin sayısı çok da az değildir. Botoks, kaşlarının arasındaki çizgilerden, alınlarındaki yatay çizgilerden ve kaz ayaklarından rahatsız olmaya başlayan herkes için uygun bir tedavidir. Yalnız emziren ya da gebe kadınlar için uygun değildir.

40’larınızda

40’larınızda her şey ortaya çıkar. Cildiniz daha mattır, eskisi gibi pürüzsüz ve parlak değildir. Güneşe maruz kalmayla ilişkili daha fazla pigmentasyon sorunu olur. Göz çevresinde, alında ve ağız çevresindeki çizgiler hakkında şikayetler ortaya çıkar.  Ağız kenarları biraz daha aşağı kıvrılmaya eğilimlidir, bu da yüzün üzgün görünmesine yol açar. Dudaklar küçülür. Deri sarkmaya başlar.

Ancak uzmanlar bunları olduğu gibi kabul etmek gerekmediğini düşünür. Cilt rengini eşitlemek için kimyasal soyma, göz çevresindeki kırışıklıklar için Botoks ve ağız çevresindeki çizgiler için kolojen ya da hyaluronik asit kullanılabilir. Küçülen dudaklar büyültülebilir. Sarkan cilt için bazı uzmanlar ameliyat olmaksızın cildi sıkılaştırmak için ısı ile uygulanan bir işlem olan Thermage önermektedir.

50’lerinizde

50’lerinizde, 40’larınızda olan her şey daha da derinleşmiş ve yoğunlaşmıştır. Yanaklardaki ince çizgiler sorun olmaya başlamıştır. Burundan dudağa doğru ya da dudağınızın kenarlarından aşağı uzanan çizgiler – kukla çizgileri – daha da derinleşir. Yaşlılık lekeleri daha yaygındır.

Yüzde ve ellerde yaşlılık lekeleri ağartıcı ajanlarla, kimyasal soymayla, lazerlerle ya da sıvı nitrojenle tedavi edilebilir. Güneş losyonu kullanmak yeni lekelerin oluşumunu önleyebilir. Çizgiler için Botoks ve doldurucu ürünler etkin bir seçenek olsa da lazer cilt yenileme daha çarpıcı sonuçlar sunabilir. Yüzeysel ya da “non ablatif” lazer tedavileri kolojen oluşumunu uyarabilir ve cildi uzun iyileşme dönemleri olmadan gençleştirebilir. Bu tedavilerden–bir dizi yaptırmak yanaklardaki, üst dudaklardaki ve göz altındaki ince çizgileri yumuşatabilir.

Derin kırışıklıkları ve şiddetli güneş hasarı olan kişiler daha agresif karbondioksit (CO2) lazer cilt yenileme düşünebilir. Bu teknik derinin dış tabakasını buharlaştırmak için yüksek enerjili lazer ışını kullanarak alttaki canlı deriyi açığa çıkarır. İyileşmeden birkaç hafta sonra hastada genellikle daha sıkı bir cilt, daha az kırışıklık ve daha az renk bozulması olur.

60’larınızda

60’larındaki ve daha ileri yaştaki insanların ciltleri çoğunlukla krep gibi ya da çakıllı görünebilir, gevşek ve sarkık olabilir. Bu yaştaki açık tenli insanlarda, gözlerde ve ağız bölgesindeki kırışıklıkların yanı sıra kremli sarı renk bozulması yaygındır. Yanaklardaki kırışıklıklar hakkında çok daha fazla şikayet başlar. Dolgu ürünleri bu çizgileri yumuşatabilir.

40’larında ve 50’lerindeki yaşlanma gençleşme stratejileri 60’lar için de işe yarar. 60’lar tüm bunları yapmakla geçen yıllardır.  Bugün altmışlar, bundan önceki nesilde olduğu gibi değildir. İnsanlar çalışmaya devam etmekte ve 60’larında daha iyi görünmek istemektedir.

Her Yaşta

Her Yaşta

Eğer cildinizin yaşlanma biçiminden mutsuz iseniz, güneş losyonu sürmeye başlayın, bronzlaşmaktan kaçının ve sigarayı bırakın. Daha sonra dermatalogunuz ile hangi işlemlerin sizin için uygun olduğunu görüşün. Zamanı bir noktaya kadar geri alabilir ve cildiniz gençleştirebilirsiniz.

Zamanı geriye almak artık ameliyat gerektirmez. İnsanların kendilerini rahatsız eden problemleri düzeltmek için artık pek çok seçeneği var. Bu seçenekler artmaya devam etmektedir ve ürünler artık geçmişte olduklarından daha güvenli, daha iyi ve daha çok yönlüdür.

İLGİLİ MAKALE

Kariyer Yaşlandırıyor

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

35 Yaşındayım ben her bayan gibi sağlıklı yaşlanmak için Co-enzyme Q10 içe bilirmiyim hariçten aldığım antideprasan ilacım var zarar olurmu... devamı