Cildiniz güneşten korumak önemli bir cilt bakımı alışkanlığıdır. Güneşe aşırı maruz kalmak cildinize önemli ölçüde zarar verebilir ve cildinizin sarkmasına, kırışıklıklara, güneş yanıklarına, aşırı bronzlaşmaya, sıcak çarpmasına ve ayrıca cilt kanserine neden olabilir.

Cilt bakımının bir parçası olarak ve cildinizi cilt hasarlarına karşı korumak için güneş kremi kullanın.

Güneş kremleri güneşin ultraviyole ışınlarına karşı cildinizi koruyan koruyucu ajanlardır ve bu kremler cilt sorunları riskinizi en aza indirir.

Güneşten gelen ultraviyole ışınları üç şekildedir. Bunlar UVA, UVB ve UVC ışınlarıdır. UVA ve UVB ışınları cildin derinlerine işler ve ciltte hasara yol açar. UVC ışınlarıysa ozon tabakasını geçemez.

Güneş kremleri, losyon, krem, jel veya sprey olabilir. Güneş koruma faktörlü losyonlar güneşe daha fazla maruz kalınması halinde kullanılabilir. Kremlerle güneşe daha az maruz kalındığında da kullanılabilir.

Güneş kremleri veya losyonları güneşe karşı koruma sağlamak amacıyla güneş koruma faktörü içerir. Güneş koruma faktörü cildinizin makul ölçülerde bronzlaşmasına olanak sağlar. Güneş koruma faktörü cildin UV ışınlarına karşı ne kadar süreyle korunacağını gösterir.

Bu güneş kremi faktörü genellikle kişinin cilt tipine ve güneşin yoğunluğuna bağlı değişir. Böylece bu denklemi uygulayarak kolaylıkla doğru güneş koruma faktörünü belirleyebilirsiniz. Denklemi kurabilmek için cildinizin normalde korumasız olarak güneşin altında kaldığınızda ne kadar süre içerisinde yandığını belirleyin. Örneğin, açık tende yirmi dakika içerisinde kızarıklıklar oluşmaya başlar.

Şimdi bu süreyi güneş kreminin güneş koruma faktörü rakamıyla çarpın. Diğer bir deyişle, örneğin yirmi dakikayı güneş koruma faktörü 15 ile çarptığımızda üç yüz sonucunu elde ederiz. Böylece açık tenli bir kişi 15 güneş koruma faktörlü bir kremle güneşe karşı yaklaşık olarak beş saat koruma sağlayabilir.

Özellikle yaz aylarında dışarıya çıktığınızda güneş kremi kullanmak oldukça faydalıdır.

Bununla birlikte dermatologların çoğu güneş ışınlarına yirmi dakikadan fazla maruz kalmanız halinde güneş kremi kullanmanızı önerir. Ayrıca dermatologlar cilt kanserine karşı koruma sağlamak için güneş kremlerinin tüm yıl boyunca kullanılmasını önerir. Güneş kremleri solar radyasyona karşı bir barikat görevi gördüğü için güneşe maruz kalmadan otuz dakika önce güneş kremi kullanın.

Güneş kremini cilt tipinize bağlı seçin. Güneş kemlerinin farklı türleri bulunur. Cilt tipinizi bilmek doğru güneş kremini seçmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte güneş losyonu seçerken yüksek koruma faktörlü bir losyonu tercih edin çünkü bu kremler cildinizi özellikle UVA ve UVB ışınları olmak üzere ultraviyole ışınlarına karşı korur. Ayrıca güneş kreminin 15 veya üzeri güneş koruma faktörü içerdiğinden emin olun. Bu rakam güneş kreminin solar radyasyonu ne kadar iyi bir şekilde kırdığını gösterir.

Benzofenon içeren güneş kremlerinden uzak durun. Bu kremler cilt tarafından kolaylıkla emilip ciltte kaşıntı ve alerjilere neden olur.

Cildin korunmasının yanı sıra dudak bakımı da gereklidir. Bu nedenle dudakları rahatlatıcı güneş kremlerini kullanın. Otuz veya üzeri güneş koruma faktörlü güneş kremleri dudaklarınızı güneş ışınlarına karşı korumada daha etkilidir.  

Hiçbir güneş kremi sizin için tam bir koruma sağlayamayacağından eğer yüzüyorsanız, terliyorsanız veya aşırı güneşe maruz kalıyorsanız güneş kremlerini iki saatte bir düzenli olarak kullanmak iyi bir fikirdir.

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

Merhabalar Aytuğ Bey ; Geçen günlerde yapılan YGS sınavına girmeden bir hafta önce kulak kepçesinde ki kıkırdak bölgesini deldirmiştim . YGS sınavında... devamı