Çatlaklar uzun zamandan beri birçok insan için baş belasıdır. Kişinin vücudunda meydana gelen değişiklikler çatlakları önlemeyi zorlaştırır.

Çatlaklar genellikle kalça, kol, uyluk ve göğüs gibi vücudun çeşitli bölgelerinde oluşur. Ani kilo alımı sebebiyle ortaya çıkar ve parlak yapıları nedeniyle görünür hale gelir.

Cildin güçsüzleşmesi ve incelmesi de çatlak oluşumuna yol açar. Çatlağın rengi onu çevreleyen deriden daha açık olduğu için çatlağı görmek ve tespit etmek hiç de zor değildir.

Çatlak sorunu yaşayanlar bu sorunu çözmek için çatlak kremi kullanır. Çatlak kremi çatlakları azaltır, hatta yok eder.

Her çatlak türü için uygun bir çatlak kremi bulunur. Günümüzde kullanılan bu kremlerin çoğu günümüz insanının taleplerini karşılayacak şekilde doğal içeriklerden yapılmıştır.

Hangi durumlarda çatlak kremi kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız, işte sizi aydınlatacak birkaç bilgi:

1. Hamilelik

Hanımlar, hamilelik döneminde ciltte meydana gelen ani değişimler nedeniyle çatlak oluşumuna yatkın hale gelirler. Çatlaklar çoğunlukla karın bölgesinde oluşur ve bu çatlakları önlemek için çatlak kremi kullanılır.

Bütün doğal içeriklere sahip çok sayıda krem bulunur. Hamilelik döneminde alınan kilolar kalça bölgesinde de çatlakların oluşmasına yol açar.

2. Ani kilo alımı

Ani kilo alımı çatlak oluşumunun sebeplerinden biridir. Cilt gerildiği için güçsüzleşir ve buna bağlı olarak kollar, kalça ve bacaklar gibi vücudun farklı bölgelerinde çatlaklar oluşur. 

Bu durumda kullanılacak çatlak kremleri bulunur. Bu kremler çatlakların yok olmasını ve gerilmiş cildin tedavi edilmesini sağlar. Genellikle cildi onaran ve güçlendiren içeriklere sahiptir. 

3. Kilo kaybı

Kilo verdiğinizde özellikle yağ kaybettiğiniz bölgelerde, genellikle karın bölgesi, kollar ve bacaklarda çatlak oluşur. Doğru krem kullanımı çatlakların azalmasını ya da tamamen yok olmasını sağlayabilir.

Çatlak kremi almayı düşünüyorsanız, söz konusu olan şeyin cildiniz olduğunu unutmayın. Cildiniz için her zaman en uygun ürünleri seçmeniz gerekir.

Birçok kişinin cildinin çok hassas olduğu göz önüne alınırsa, güçsüz cilde sahip kişilerin cildinin çok daha hassas olacağı açıktır.

Çatlak kremi alırken içeriğine mutlaka bakın ve cildinize uygun olup olmadığını tespit edin. Cildinizde tahriş ve diğer yan etkilere sebep olabilecek ürünleri kullanmaktan kaçının, tamamıyla doğal olan kremleri tercih edin. 

Çatlak kremi bulunması kolay bir üründür. Cilt bakım ürünü satan mağazalarda satılır. Cilt bakım ürünleri satan büyük mağazalarda daha fazla seçenek bulunur.

Bu mağazalara yaşadığınız çevredeki alışveriş merkezlerinde rastlayabilirsiniz. Eğer dermatologa düzenli olarak gidiyorsanız cildinizde tahriş ve komplikasyonlara yol açmayacak en doğru ürün konusunda detaylı ve net bilgi alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra çatlak kremi konusunda internet araştırması yapabilirsiniz. Bazı çevrimiçi mağazalarda indirimli ürünler uygun fiyata satılır. Bu indirim fırsatlarını kaçırmamaya çalışın.

 

Uzm. Dr. Melis ŞENLİK

merhaba eşim çalıştığınız hastanede doğum yaptı doğum sonrası bacaklarında çatlaklar meydana geldi bu çatlakların kaybolması için bir çözüm yolu var m... devamı