Cilt, herkesin hayatında hayati bir rol oynamaktadır; çünkü kişinin nasıl göründüğü ve hissettiği doğrudan cildiyle ilgilidir. Muhteşem cilt, aynı zamanda harika bir makyajın da ilk adımıdır. Vücutlarımız ve sonuç olarak cildimiz için en iyi seçimi yapmamız, iyi bir diyet/beslenme, egzersiz, düzenli profesyonel bakımlar, kişisel ev bakımı ve tüm bunların ötesinde sağlıklı bir zihinsel durum yoluyla elde edilmektedir.

 


Cilt bakımı için gizli çözümler:
Işıldayan ve tensel bir cilde sahip olmak için diyetinize uygun olacak şekilde bu üç sırrı rutin bakımınızda uygulayın.

 1. Kakao kombinasyonu olan çikolata ve yiyeceklerden veya içeceklerden kaçının. Çikolata ve sivilce gibi cilt sorunları arasında bir bağlantı vardır.
 2. Genel olarak kızarmış ve yağlı yiyeceklerden kaçının.
 3. Karbonhidratlı yiyeceklerden kaçının. Kek, bisküvi, tatlı, ekmek veya reçel tüketmeyin.

Güzel bir cilt için ilk ve en önemli adım cilt tipinizin ne olduğunu öğrenmenizdir. Bu gereklidir; çünkü böylelikle cildinizin bakımını nasıl yapmanız gerektiğini ve hangi ürünlerin kullanılması gerektiğini bilirsiniz. Aşağıda, kendi cilt tipinizle karşılaştırabileceğiniz 5 farklı cilt tipini sunuyoruz. Cilt tipinizin hangisi olduğuna karar verdiğiniz zaman cildinize bakım yapmanın en iyi yoluna karar verebilirsiniz.

 1. Kuru cilt
 2. Yağlı cilt
 3. Karma cilt
 4. Hassas cilt
 5. Normal cilt

Kuru ciltlerin bakımı:

 • Kuru ciltlerde, kiri temizlemek için bir arındırıcı kullanın. Pamukla temizlemeden önce cildinizde bekletin. Cildinizi temizlemek ve ferahlatmak için suyu yüzünüze çarpın. Yenileyici bir his elde edebilmek için mümkün olan en fazla nemi elde etmek amacıyla yoğun bir krem nemlendirici kullanın.

Yağlı ciltlerin bakımı:

 • Yağlı ciltlerin bakımı için hafif bir köpük yüz yıkama ürünü ile başlayın. Bu işlem nemi kaybetmeden kiri ve yağı arındıracaktır. Pamuğu hafif bir sıkılaştırıcı losyona batırın ve cildinizi arındırarak ferah ve temiz bir cilt elde edin.
 • Yağlı ciltlerin bile nemlendiriciye ihtiyacı vardır; ancak hafif ve su bazlı olanlardan seçin; bu sizin cildiniz için yeterli olacaktır. Nemlendiricinin iyice nüfuz etmesini bekleyin ve fazla olan kısmı parlamayı engellemek için bir havlu yardımıyla silin.

Karma ciltlerin bakımı:

 • Eğer karma cilde sahipseniz cildinizi temizlemek için sabahları bir yüz yıkama köpüğü kullanın. Bu işlem yağlı alanların temizlenmesini ve siyah nokta oluşumun engellenmesini sağlayacaktır. Akşamları kuru bölgelerinizi nemlendirmek için bir krem temizleyici kullanın. Bu işlem de aşırı kuruluk ve aşırı yağlılık arasında bir denge sağlayacaktır. Yağlı bölgeleriniz için güçlü bir sıkılaştırıcı ve kuru bölgeleriniz için hafif bir tazeleyici kullanın. Her ikisinden de az miktarda kullanmanız gerektiği için bu pahalı bir işlem değildir. Nemlendiriciyi tüm yüzünüze kullanın; ancak kuru olan bölgelerinize özel olarak dikkat göstermeyi unutmayın.

Hassas ciltlerin bakımı:

 • Cildiniz hassassa, yüz yıkama ürünleri veya sabun kullanmayın; bunun yerine hafif, hipoalerjenik bir temizleme losyonu kullanın. Cildinizi güçlendirmek ve tahrişlere karşı korumak için bir nemlendirici kullanın. Cildinizi tahriş etmeyecek parfümsüz bir nemlendirici kullanmaya özen gösterin.

Normal ciltlerin bakımı:

 • Normal ciltlerin bakımı için hafif bir yüz yıkama köpüğüyle başlayın. Yüzünüze masaj uygulamanız yanaklarınıza pembe bir renk verecektir. Tazeleyici bir tonikle cildinizi tazeleyin ve parmak uçlarınızla yukarı doğru hareketlerle masaj yapın.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı