Pratik açıdan her şey bir insanda alerjik yanıta neden olabilir. Sizin için kişisel olarak rahatsızlık verici olan bileşen, diğerleri için tamamen zararsız olabilir. Bu, yediğiniz yiyecekte, giydiğiniz kıyafetlerin dokumasında, rüzgarın taşıdığı bitkilerin poleninde, en sevdiğiniz köpeğinizin kılında olabilir. Kullandığınız deodorantta, saç veya tüy dökücü ürünlerinizden herhangi birinde olabilir.

Bunun kesin sebebi yok, ne de henüz tam bir ‘sağaltımı’. Bunu makyaja uyarlarsak, bunun anlamı binde bir (ya da binlerde bir) kadının, başka kadınlar neşeyle ve herhangi bir yan etki olmadan kullandığı kozmetik üründeki çeşitli bileşenlere tepki göstermesidir. Reaksiyon genelde belli birtakım ölçütlerle temasa geçtikten sonra baş gösteren bir çeşit cilt alevlenmesi veya hatta döküntüdür. Genellikle belirtiler yalnız yakın bölgede kızarıklık, şişme ve kaşıntıdır ama bazen soğuk algınlığının veya saman nezlesinin etkilerine benzerlik olabilir.

Kullandığınız çeşitli kozmetik ürünlerden herhangi birine reaksiyonunuz olduğunu düşünüyorsanız yapılacak ilk şey albeni yardımcılarınızdan hangisinin suçlu taraf olduğunu bulmak için çaba harcamaktır.

Doktorunuza danışmak her zaman akıllıcadır ama erken aşamalarda bu kolay ama etkili ön kontrolü yapmanız ona yardımcı olacaktır. Sizin için uygun olmadığına inandığınız krem, ruj, losyon veya diğer bir üründen az bir miktarı bir kulağın hemen aşağısında veya hafifçe arkasındaki bölgeye sürün (çoğu kuaförün uygulamaya başlamadan önce sizin herhangi bir kalıcı saç boyasına reaksiyonunuzu incelemek için kullandığı yerde). Yanma ve kaşıntı gibi birtakım cevaplar hissetmeye başlamadığınız sürece cildin bu kısmını 24 saat temizlemeyin. Bir etki belirtisi olduğunda cildi su ve bebek sabunuyla hemen temizleyin. Daha fazla beklemeye gerek yok, durumunuzu anlaşmışsınızdır ve muhtemel suçluyu en az miktarda tam olarak belirlemişsinizdir.

Üç günden sonra hiçbir şey hissetmezseniz ve hiçbir kızarıklık, pembelik ve döküntü işareti yoksa denediğiniz kozmetik masumdur ve diğerleriyle tek tek test yapmayı sürdürmelisiniz.

İLGİLİ MAKALE

Hassas Cilt

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Benim cildimde lekeler var lazerden olmuştu bunun için ne yapmam gerekiyor Teşekkürler... devamı