Vitamin A

Cilt için iyi olan vitaminlerin tanımına, cilt dokusunu koruyan ve tamir edilmesine yardım eden A vitamini ile başlayalım. Bu vitaminin eksikliği kuruluk, tuhaf görünüm, kaşıntı ve diğer cilt sorunlarına neden olur. Cildin kuruluğunu önlemek, cildin esnekliğini arttırmak, kırışıklıkları azaltmak ve yaşlanmayı yavaşlatmak için, vücudun yeterli miktarda A vitaminine ihtiyacı vardır. A vitamini yönünden zengin sebze ve meyveler yemek önemli fark yaratsa da, vitaminin cilt yüzeyinde kullanımı daha verimli sonuçlar yaratır. Bu vitamini kapsayan kremler kullanmanın sedef hastalığının tedavisinde, akne ve kırışıklıklara olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Vitamin A’dan yana zengin gıdaları, ‘A vitamini besin kaynakları’ makalesinden öğrenebilirsiniz. 

Vitamin C

Cilt için iyi olan vitaminler listesinde; güneşin zararlı etkilerine, dumana ve kirliliğe karşı en güçlü silahlar arasında yer alan diğer bir faktör antioksidandır. Güçlü bir antioksidan olarak vitamin C, vücudun, serbest radikallerin yarattığı hasarı azaltmasına yardım eder (serbest radikaller, vücutta çok yüksek enerjili, çılgınca hareket eden zerreciklerdir). Kolojen (çözünmeyen protein lifleri) ve elastin (bir tür protein), cilt yapısını koruyan ve cildin esnekliğini sağlayan bileşimlerdir. Bu gerekli bileşiklerin serbest radikaller tarafından yok edilmesi, kırışıklıklara ve erken yaşlanmaya neden olur. Yani vücutta C vitaminini etkin kılmak için, çok çeşitli besinler ve C vitamini destekleri almak (günlük 500 ile 1000 miligram), sadece bağışıklık sistemini güçlendirmez, aynı zamanda serbest radikallerin yarattığı hasarları da onarmaya yardım eder. 

Vitamin E

Vitamin E, güneşe maruz kalmanın zararlı etkilerini bertaraf eden potansiyel antioksidanlardan birisidir. Bir çalışmada, bu vitaminden 400 birim alanların, güneş hasarları ve cilt kanserine neden olan hücre gelişimi risklerinin daha düşük olduğu gösterildi. Lokal habis tümör, cilt kanserinin yaygın bir türüdür ve bazı çalışmalar bu bozukluğun, E vitamininin A vitamini ile birlikte verilmesiyle yüzde 70’ e kadar azaltılabileceğini ortaya koymuştur. E vitamini, vitamin C ile birlikte kullanıldığında ise, güneş hasarlarına karşı daha etkili olur. Düzenli ve yeterli E vitamini alanlar daha yumuşak ve daha gergin bir cilde sahip olurlar; kuru ve pürüzlü cilt sorununu seyrek olarak yaşarlar. 

Vitamin K

Vitamin E’nin yanı sıra, cilde en iyi gelen vitaminlerden biri de vitamin K’dır. Koyu renk halkaların tedavisi için kullanılan ürünlerde yaygın olarak bulunur. Kanı pıhtılaştıran bu vitamin araştırıldı ve benekli renklenme, tüm cilt renk değişiklikleri, bereli görüntü ve gözaltı şişkinliklerinin bakımına yardım ettiği görüldü. Tavsiye edilen doz, yetişkin erkekler için 80 ve kadınlar için 65 miligramdır. Birçok insan K vitaminini A vitamini ile birlikte kullandığında, K vitaminini tek başına kullandığından daha fazla fayda görmüştür. 

Vitamin B7 ve Vitamin B3

Vitamin B7 ya da diğer bir deyişle biotin, cilt, saç ve tırnak için en iyi vitamin olarak bilinir. Vücutta bu vitaminin eksikliği, cilt kızarıklıklarına, kuruluğa, kaşıntı ve cildin grileşmesine neden olur. Biotin içeren krem kullananlar sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olurlar. Niasin, yani B3 vitamini, cildin nemini korumasına yardımcı olur. Bu da cildin dolgun ve daha genç görünmesini sağlar. Vitamin B3 ayrıca kuru ve tahriş olmuş ciltleri idare etmekte de faydalıdır. Biotinden yana zengin yiyecekler kabuklu yemişler, yumurta sarısı, kepek, yulaf, arpa, soya, karnabahar, karaciğer ve bira mayasıdır. 

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Benim cildimde lekeler var lazerden olmuştu bunun için ne yapmam gerekiyor Teşekkürler... devamı