Yaşlanmayı Geciktirmek

Hissettiğiniz yaşı değil olduğunuz yaşı ortaya çıkaran cilt kırışıklıklarını yok etmek için cerrahi müdahale olmaksızın uygulayabileceğiniz farklı yöntemler vardır. İşte geçici etkiler bırakan sağlıklı yöntemler;

Botox ve Dysport

Botulinum toksini içeren botox ve dysport enjekte edildiği kas ve kas gruplarındaki sinirlerin geçici olarak devre dışı kalmasını sağlar. İstemsiz hareketleri ve aşırı kasılmayı ortadan kaldırır. Botox ve dysport’un yüzdeki etkisi 3-7 gün içerisinde belirir ve 4-6 ay sürer daha sonra tekrar yenilenmesi gerekir.

Kimyasal Peelingler

Ciltteki düzensiz pigmentasyonları, akne izlerini, yaşlanma ve yaşlılık lekelerini ortadan kaldırmak için uygulanan kimyasal peelinglerin içeriğinde bulunan Alfa Hidrosiasid ailesi olarak bilinen meyve asitleri ve glikolik asit deride iyileştirici ve düzeltici etkiye sahiptir. Cilt tipine ve ciltteki hasara bağlı olarak uygulanan kimyasal peelingler genel olarak 2 hafta aralıklarla senede 6-10 seans arasında uygulanması tavsiye edilir.

 

Microdermabrasion Yöntemi

Cilt yüzeyine küçük bir cihaz yardımıyla püskürtülen nano kristallerin gözenekler tarafından emilmesiyle oluşan aşınma cildin yüzeyindeki ölü katmanı ortadan kaldırarak yeni deri oluşumunu harekete geçiriyor. Cilde hafif bir pembelik ve sıkılık kazandıran bu yöntem 1-2 hafta aralıklarla 10 seans olarak uygulanmaktadır.

Thermage Radyo Dalgaları

Thermage deri ve deri altındaki dip kolejen liflere ısı verilerek yapılan bir yöntemdir ve deri yüzeyi soğutucu bir spreyle korunur. Bu ısı verme yönteminde kolajenler ani olarak sıkışır ve zamanla düzgün kolajenler meydana getirerek yüz derisini yeniler. Dört veya daha fazla seans gerektiren bu uygulama ciltteki hasara göre 20 dakika veya 2 saat kadar sürebilir.

Nonablatif Yöntemi

Fototermal etki oluşturan lazerler veya yoğun pulse ışıl kaynakları kullanılan nonablatif yöntem hafif ağrılı olsa da ciltte kolajen üretimini destekleyerek derinin yenilenmesini sağlar.

Diode Lazer

 Akne problemlerinde ve epilasyon amaçlı kullanılan bir lazer yöntemi olan diode lazer derinin iç katmanına nüfus ederek herhangi bir zarar vermeden akneye neden olan yağ üretimini ortadan kaldırıyor. Birkaç haftalık seanslarla uygulanan bu yöntemin iyileştirici etkisi 3-6 ay arasında bir zaman diliminden sonra görülebilir.

 

Kozmetik Dolgu Tedavisi

Derin kırışıklıkların tedavisinde kullanılan dolgu maddeleri cildin zamanla kaybettiği doğal maddelere eşdeğer olan maddelerin cilde enjekte edilmesiyle olur. En sık kullanılan dolgu maddesi doğal şeker olan hyalüronik asittir, bu asit cildi gerginleştirir ve hücre bölünmesini sağlar.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Yaklaşık 4aydır doğum kontrol yöntemi olarak qlairista kullanıyorum ve bu ay adetimi 2 3 gün geciktirmek istiyorum. Bunu primolut-n gibi bir ilaç yeri... devamı