Cinsel isteksizlik nedir? Cinsel istek sıklığı

Kadınlardaki cinsel sorunlar uzun yıllar ihmal edilmiş özellikle istek, uyarılma ve orgazm bozuklukları çok da fazla dile getirilmemiştir. Batı toplumlarındaki cinsel yakınma ile başvuru nedenlerinin neredeyse yarısını cinsel istek azlığı oluşturmaktayken ülkemizde bu sorun için yardım arama oranı henüz ancak %8-15 ler civarındadır. Bu oran, ülkemizdeki kadınların bu durumu daha az yaşamalarından değil, büyük olasılıkla, bu durumun büyük bir sorun gibi algılanmamasından kaynaklanmaktadır. Bu durum hızla değişmekte kadınlar ve eşleri cinsel istek konusunu daha çok gündeme getirmektedir.

Bazı kadınlar doğal bir biçimde, kendiliğinden cinselliğe karşı ilgisizdir, fantezileri yoktur ve ancak eşleri tarafından uyarıldıklarında uyarılır ve orgazm olabilirler (her iki tarafta mutluysa sorun yok). Diğer bir grup ise hem cinselliği başlatmaya hem de eşleri tarafından uyarılmaya karşı ilgisizdirler (sorun var). Yani bir değerlendirme yapılırken, kadınların cinsel istek konusunda farklı konumlarda oldukları göz önüne alınmalıdır.

Kafa karıştıran durumlardan biriside eşler arasında cinsel istek sıklığının farklı olmasıdır. Cinsel istek sıklığı herkes için farklıdır ve bunun evrensel bir standardı yoktur. Önemli olan çiftlerdeki istek sıklığının birbirine yakın olmasıdır.  Eşlerden birisi haftada bir, diğeri beş kez cinsel ilişki istiyorsa; bu duruma cinsel isteksizlik yerine; cinsel sıklıktaki uyumsuzluk demek daha doğru olur.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

merhaba hocam 41 yasında prostatit hastasıyım.ama bir türlü gecmedi.benim sorunum cinsel isteksizlik.cinsel istek için epimedium macun kullanıyorum am... devamı