Yeni bir çalışmaya göre cinsel tercihini açıklamak geyler, lezbiyenler ve biseksüeller için sağlık faydaları sunuyor. Montreal Universitesi Louis H. Lafontaine Hastanesi’nden çalışmanın başyazarı Robert Paul Juster cinsel tercihini açıklamanın artık bir popüler tartışmadan öte, bir halk sağlığı meselesi olduğunu belirtiyor.

Juster ve çalışma arkadaşları ortalama 25 yaşında, farklı cinsel yöntelimleri olan (gey, lezbiyen, biseksüel, heteroseksüel) 87 erkek ve kadını inceledi. Sonuçlara göre cinsel yönelimini gizlemeyen lezbiyenler, geyler ve biseksüellerde stres hormonu kortizol seviyesi daha düşük görüldü. Ayrıca anksiyete, depresyon ve tükenmişlik sendromu belirtileri daha azdı. 

Kişi kronik stres altında olduğunda kortizol vücut sistemlerinin yıpranıp aşınmasına katkıda bulunuyor. Bu gerilimin toplamına allostatik yüklenme deniyor. Çalışmanın amacı lezbiyenlerin, geylerin ve biseksüellerin akli ve fiziksel sağlıklarının heteroseksüellerden farklı olup olmadığını, farklıysa cinsel yönelimini açıklamanın bir değişiklik yaratıp yaratmadığını incelemekti. Gün boyunca ölçülen psikiyatrik belirtiler ve kortizol seviyeleri, allostatik yüklenmenin hesaplandığı yirmiden fazla biyolojik ölçüm kullanıldı.

Araştırmacılar beklentilerinin tersine gey ve biseksüel erkeklerin heteroseksüel erkeklerden daha az depresyon belirtileri ve allostatik yüklenmesi olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca arkadaşlarına ve ailesine cinsel tercihini açıklamış lezbiyenler, geyler ve biseksüellerin, açıklamamış olanlara göre psikiyatrik belirtileri ve sabah kortizol seviyeleri daha düşüktü.

Psikosomatik Tıp dergisinde yayınlanan sonuçlar kendini kabullenmenin pozitif etkisini ve cinsel tercihi hakkında açık olmanın lezbiyenlerin, geylerin ve biseksüellerin sağlığı ve iyiliği üzerinde önemini belirtiyor. Fakat bu durum sadece toleranslı ve açık toplumlar için geçerli olabilir. 

Cinsel tercihini açıklamak sadece bu sürece yardımcı olan toleranslı toplumlar içinde sağlık faydası sunuyor olabilir. Sosyal intolerans gösteren toplumlarda ise tercihini açıklamak stresi artırabilir ve akli ve fiziksel sağlık problemlerine katkıda bulunabilir. 

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam meraba sperm hücresinde neden glikoz deyilde fruktoz var detaylı açıklar mısınız ? Açıklarsanız çok sevinirim şimdiden teşşekürler... devamı