Nedir

Nedir?

Cinsellik insan olarak kim olduğumuzun önemli bir parçasıdır. Üreme yeteneğinin ötesinde cinsellik kendimizi nasıl gördüğümüzü ve diğer kişilerle nasıl ilişkilendirdiğimizi tanımlar. Cinsel yönelim kişinin belirli bir cinse (erkek veya kadın) karşı olan duygusal, romantik ve cinsel ilgisini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Cinsel eğilim genellikle üç kategoriye ayrılır:

 • Heteroseksüel: karşı cinsteki kişilere ilgi duymak
 • Biseksüel: her iki cinsteki kişilere ilgi duymak
 • Homoseksüel: kendi cinsinden kişilere ilgi duymak

Cinsel eğilim kişinin duygularını ve kişilik hissini içerir; bu durum kişinin görünüşünde ve davranışlarında belli olmayabilir. İnsanlar aynı veya karşı cinsten kişilere karşı ilgi duyabilir; fakat bu duygulardan etkilenmemeye çalışabilir. Örneğin biseksüel kişi tek cinsiyetten bir partnerle ilişki kurmayı seçebilir ve bu nedenle diğer cinse karşı ilgisini göstermemeyi tercih eder.

Cinsel Eğilime İlişkin Tanımlar

Birçok kişi kendilerinin bu yönlerini zaman içerisinde fark eder. Örneğin, bazı kızlar ve erkekler lisede heteroseksüel olarak ilişki kurar, daha sonra kendi cinslerinden bir kişiyle romantik ve cinsel olarak daha rahat olduklarını hissederler.

Homoseksüellik veya cinsel yönelimle ilgili birçok farklı kelime duyabilirsiniz. İşte bu tanımlardan bazıları:

 • Cinsel kimlik: Erkek veya kadının içsel hissi. Bu fiziksel cinsiyetinizle aynı olmayabilir.
 • Lezbiyen: Homoseksüel kadın.
 • Gay: Homoseksüel erkek. "Gay" bazen homoseksüel olan erkek ve kadınlar için kullanılabilir.
 • Bi: “Biseksüel” kelimesinin kısa ve konuşma dilindeki hali.
 • Transgender (cinsiyet değiştiren): Cinsiyetlerinin fiziksel cinsiyetlerine veya diğer vücut özelliklerine tamamen uygun olmadığını veya bazı önemli şekillerde fiziksel cinsiyetlerinin diğer birçok kişiden farklı olduğunu düşünen, kendilerini transgender olarak adlandıran kişiler. Bu oldukça genel bir terimdir. Cinsiyet değiştirmenin birçok yolu vardır.
 • Transseksüel: Vücutlarını cinsel kişiliklerine uydurmak için hormon terapisi veya ameliyat gibi tıbbı tedaviler gören kişi.
 • LGBT: "Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Transgender (cinsiyet değiştiren)" kelimelerinin popüler kısa versiyonu. Genellikle "LGBT" olarak da görülür. "Q" harfi de eklenir (LGBTQ); “Q” harfi "queer (eşcinsel)" veya "questioning (sorgulayan)" için kullanılır. Sorgulayan kişi cinsel yönelimi veya cinsel kişiliği hakkında emin olmayan kişidir.
 • Eşcinsel: "Heteroseksüel olmayan" anlamına gelen kelime. Birçok gay kişi bu kelimeden alınır. Bununla birlikte bazı daha genç kişiler bu kelimenin cinsel yönelimleri konusunda açık olan anlamına geldiğini iddia eder.
 • Düz (straight): Heteroseksüel.
 • Müttefik: Lezbiyen, gay, biseksüel veya cinsiyet değiştiren arkadaşlarını veya aile bireylerinin durumlarını tamamen kabul eden ve onları destekleyen heteroseksüel kişi. Bir müttefik tüm cinsel yönelimlerdeki ve cinsel kimliklerdeki kişilerin eşitliğini kabul eder.
 • Utanılacak sır: Gay olduğunu fark eden fakat bunu bir “sır” veya “kapalı kutu” olarak tutan kişi.

Neden Bazı Kişiler Homoseksüel Veya Biseksüeldir?

Bugün çoğu bilim insanı cinsel yönelimin (homoseksüellik ve biseksüellik) çevresel, duygusal, hormonal ve biyolojik faktörlerin toplamının sonucu olduğu konusunda hemfikirdir. Diğer bir deyişle, kişinin cinsel yönelimine etki eden birçok faktör vardır ve bu faktörler farklı kişiler için farklı olabilir.

Bununla birlikte homoseksüellik ve biseksüellik çocuğun ebeveynleri tarafından yetiştirilme tarzı veya gençken aynı cinsten bir kişiyle cinsel deneyim yaşaması nedeniyle ortaya çıkmaz. Ayrıca homoseksüel veya biseksüel olmak kişinin zihinsel açıdan bazı şekillerde hasta veya anormal olduğunu göstermez. Bununla birlikte, önyargıya dayalı tutum ve yanlış bilgilendirmeler nedeniyle bazı sosyal sorunlar ortaya çıkabilir.

Belirtiler

Kişi Cinsel Yöneliminin Nasıl Keşfeder?

Birçok kişide cinsel yönelim ergenlik veya genç yetişkinlik döneminde belirginleşir ve birçok durumda bu cinsel deneyim olmadan ortaya çıkar. Örneğin homoseksüeller cinsel düşüncelerinin ve aktivitelerinin aynı cinsiyetten kişiler üzerinde yoğunlaştığını fark edebilirler. Bununla birlikte homoseksüel veya biseksüel olmadan da aynı cinsiyeti merak etmek, bu cinsiyetle ilgili fanteziler kurmak veya dürtülere/ilgilere göre hareket etmeyi tercih etmek mümkündür.

Bir Kişinin Cinsel Yönelimi Değişebilir Mi?

Çoğu uzman cinsel yönelimin bir seçenek olmadığı ve bu nedenle değiştirilemeyeceği konusunda hemfikirdir. Homoseksüel veya biseksüel olan bazı kişiler homoseksüel ve biseksüel kişilere karşı olan önyargıdan kaçınmak veya cinsel yönelimlerinin kişisel görüşleriyle uyum sağlamadığı durumlarda kendi ahlaki ikilemlerinden kaçınmak için cinsel yönelimlerini saklayabilir ve/veya heteroseksüel olarak yaşayabilir.

Destek

Stresi anlamayı ve bununla nasıl başa çıkılacağını bilmek neden önemlidir?

Stres yaşamın bir parçasıdır. Birçok kişi yaşamlarımızdan birçok kez stres dönemleriyle karşılaşırız. Bununla birlikte fazladan stres özellikle uzun süreliyse sağlığınız üzerinde ciddi etkilere yol açabilir.

Cinsel yönelimlerini hala bir sır olarak tutan kişiler durumlarının ortaya çıkmasından ve diğer kişilerin durumunu bilmesi halinde olacaklardan endişe duyabilirler. Özellikle kim olduğunuzla ilgili olan büyük bir sırrı saklamak stresli olabilir. Reddedilme, ayrımcılık, korku ve şaşkınlık birçok gay, lezbiyen, biseksüel ve cinsiyet değiştiren kişide uzun süreli strese yol açar.

Sürekli stres baş ağrıları, mide bozukluğu, sırt ağrısı ve uyku sorunlarıyla ilişkilendirilebilir. Stres bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve bu da hastalıklarla savaşmanızı zorlaştırır. Eğer zaten sağlık sorunlarınız varsa, stres bu sağlık sorunlarını kötüleştirebilir. Stres sizi bunalımlı, gergin ve sıkkın hale getirebilir. İlişkileriniz iyi gitmeyebilir ve iş veya okulda verimli olamayabilirsiniz. 

Unutmayın: Yalnız değilsiniz

Yalnız ve üzgün hissetmenin üzerinize uyguladığı baskı ve stres oldukça ciddi bir sorun olan depresyona yol açabilir. Depresyon kişinin intiharına neden olabilir. Depresyondaki gençler özellikle intihar ve intihar girişimleri konusunda büyük risk altındadır.

Eğer gayseniz, sizin gibi birçok kişinin olduğunu fark etmenizi önemlidir. Homoseksüelliğinizi herkese duyursanız da, gay olduğunuzu veya gay bir arkadaşınız olduğu gerçeğini hala saklasanız da bu kişiler de sizinle aynı sorunları, duyguları ve soruları paylaşır.

Sizin geçtiğiniz yollardan geçen kişilerle konuşmak rahatlatıcı ve yardımcı olabilir. Bu kişileri bölgenizdeki ve online gruplarda bulabilirsiniz. Eğer nereden destek görebileceğinizi bilmiyorsanız, şu kişileri deneyin:

 • Doktorunuz
 • Okuldaki rehber öğretmeniniz veya güvendiğiniz bir öğretmeniniz
 • Bir terapist veya diğer danışmanlar
 • LGBT arkadaşlar veya akrabalar
 • Çevrenizdeki LGBT kulüpleri veya organizasyonları
 • LGBT üyelerini kabul eden dini kurumlar
 • İnternet siteleri ve online organizasyonlar
İLGİLİ MAKALE

Sirkadyen ritim nedir?

Doç. Dr. Muammer KENDİRCİ

Ameliyatsız cinsel organ penis büyütmek mümkün mü efendim.ameliyatla penis büyütmek ne kadara maliyet oluyor ... devamı