Prof. Dr. Halim Hattat: ''Cinsel hastalıklar diğer hastalıklar gibi bir durum. Biyolojik olsun, psikolojik olsun mutlaka bir hekime, bir merkeze başvurulmalı. Çünkü cinsel mutluluk, genel mutluluğun bir parçasıdır.''
 
Kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, ''Cinsel sağlık, sistemimizin doğru çalışıp çalışmadığını gösterir. Aslında cinsel sağlık, bedensel sağlığın çok ciddi bir barometresidir,'' dedi.
 
Uluslararası yeni bir konsept olan ''Cinsel Wellness - Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Cinsellik'' üzerine hizmet verecek olan Levent'teki Hattat Klinik törenle açıldı.
 
Amerika'da yaşayan ve yeni açılan kliniğe bilimsel destek sağlayacak olan Prof. Dr. Mehmet Öz, törende yaptığı konuşmada, bu tür kliniklerin Türkiye için çok önemli olduğunu vurguladı.
 
Sağlıksız bir ülkenin hiçbir zaman mutlu bir ülke olamayacağına işaret eden Öz, sağlığın en önemli göstergelerinden birinin sağlıklı cinsel yaşam olduğunu söyledi.
 
Öz, cinsel sağlık alanında, eskilerin yanında yeni ve tamamlayıcı tedavilerin uygulanmaya başlandığını anlatarak, Hattat Hastanesi'nin açtığı kliniğin cinsel sorunları olanların rahatlıkla tedavi görebileceği ve dünyada uygulanan tüm tedavileri de alacağı bir merkez olacağını bildirdi. Öz, cinsel sağlığı ''arabanın motorunun çalışmasına'' benzeterek, ''Cinsel sağlık, sistemimizin doğru çalışıp çalışmadığını gösterir. Aslında cinsel sağlık, bedensel sağlığın çok ciddi bir barometresidir,'' diye konuştu.

Hastalarının cinsel sağlığına çok önem verdiğini, kalp ameliyatı geçiren bir hastanın cinsel sağlığının yerinde olup olmadığını mutlaka sorguladığını aktaran Öz, ''Genel olarak haftada en az iki kez öneriyorum. Tabi genelde haftada bir kere oluyor ama bunu ikiye çıkarırsanız, ömürünüz 3 yıl daha uzayacak ve çok daha zevkli bir yaşamınız olacak,'' dedi.
 
Mehmet Öz, kadınların menopoz döneminde cinsellikten uzaklaşabildiğine işaret ederek, ''Ancak insanlar, korkudan veya utançtan, doktora başvurmaktan kaçınıyor. Cinsellikten uzaklaşmalarının kendileriyle ilgili bir sorundan kaynaklandığını düşünüyorlar ama bu doğru değil. Hormonlar düzgün çalışmıyorsa o zaman cinsel hayat da normal olamaz,'' şeklinde konuştu.
 
Gökkuşağı renklerini taşıyan doğal besinlerin tüketilmesinin sağlık açısından çok faydalı olduğunu aktaran Mehmet Öz, bunlara, portakal, elma gibi yiyecekleri örnek gösterdi.
 
Öz, kalp ilaçlarının cinsel fonksiyonlar üzerinde olumsuz etkilerine ilişkin olarak da kalp sağlığı için birçok ilaç olduğuna işaret ederek, hepsinin yan tesirleri bulunduğunu ve bunların en önemlisinin de cinsel sağlığı bozması olduğunu söyledi. Mehmet Öz, ''Her kişi için doğru ilaç seçersen yan tesirleri azaltabilirsin. Biz de böyle yapıyoruz,'' dedi.
 
''Cinselliği etkileyen her şey, diğer sistemleri de etkiler''
 
Üroandroloji uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat da Türkiye'nin ilk ve tek ''Sağlıklı Yaşam-Sağlıklı Cinsellik'' kliniğini kurduklarını ifade etti.
 
Hattat Hastanesi, şimdi de Hattat Klinik olarak 15 yıldır üroloji ve aile sağlığı konularında hizmet verdiklerini dile getiren Hattat, teknolojik tedavi yöntemlerinin baş döndürücü bir hızla geliştiği bu çağda, en büyük amaçlarının, hastalarına uluslararası standartlarda sağlık hizmeti taşımak olduğunu kaydetti.
 
Dünyanın en ileri tıp merkezleri ile bilgi ve tecrübe alışverişinde bulundukların vurgulayan Hattat, yaşam kalitesini en olumlu seviyede etkileyecek tedavileri Türkiye'ye getiren ilk sağlık ekibi olmanın mutluluğu yaşadıklarını belirtti.
 
Hattat, prostat büyümesinde yeşil ışık tedavisi, prostat kanserinde HIFU tedavisi gibi en gelişmiş ürolojik tedavileri ilk uygulayan sağlık merkezi olduklarını anlattı.
 
Genel sağlığı ve aile sağlığını etkileyecek faktörleri incelemek için üroloji, jinekoloji, psikoloji gibi branşları aynı çatı altında toplayan ilk merkez olduklarını kaydeden Hattat, Avrupa Cinsel Sağlık Birliği'nin Türkiye temsilciliğini Aile Sağlığı Araştırma Derneği şemsiyesi altında kurduklarını da söyledi.
 
Prof. Dr. Hattat, şöyle devam etti:
 
''Bugün de dünyada adını yeni yeni duyurmaya başlayan bir kavram olan 'Cinsel Wellness-Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Cinsellik' konsepti ile karşınızdayız. Amacımız genel sağlık ve cinsellik için risk teşkil eden hususları ortaya çıkarmak, yaşam kalitesini ve mutluluğu etkileyen durumları tespit etmek, bunları en erken ve etkili yoldan tedavi edip hastalarımızın ve partnerlerinin hayat ve ilişki kalitesini artırmaktır. Yıllardır Hattat Hastanesi bünyesinde uyguladığımız androlojik tedavilere, sağlıklı yaşam programlarını ekleyerek yepyeni bir protokol oluşturduk. Hattat Klinik olarak üroloji, cinsel tıp, jinekoloji, dahiliye, psikoloji, beslenme ve egzersiz uzmanlarından oluşan ekibimizle hastalarımıza bir yandan bir metabolik dedektif gibi yaklaşmakta, bir yandan da hastalarımızın cinsel sağlık ve ilişkilerini incelemekteyiz.''
 
Hattat, ''Cinsel hastalıklar, diğer hastalıklar gibi bir durum. Biyolojik olsun, psikolojik olsun mutlaka bir hekime bir merkeze başvurulmalı. Çünkü cinsel mutluluk, genel mutluluğun bir parçasıdır,'' dedi.
 
Mehmet Öz'ün babası kalp cerrahı Prof. Dr. Mustafa Öz de cinsel sağlığın çok önemli bir konu olduğunu ifade ederek, cinsel sağlığın iyi olduğu toplumlarda genel sağlığın da iyi olduğunu söyledi
 
Konuşmaların ardından kliniğin açılış kurdelesi, Prof. Dr. Mustafa Öz ve Prof. Dr. Mehmet Öz ile Prof. Dr. Halim Hattat tarafından kesildi.

Dr. Ebru ULU

kliniğinize gelmek istiyorum iletişim için bir telefon numarası verir misiniz?... devamı