Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında yanlış bilinenler, efsaneler ve gerçekler...

EFSANE Yalnızca değersiz insanlar cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanır.

GERÇEK Cinsel yolla bulaşan hastalıklar asla ayrımcılık yapmaz. Zengin insanlar da cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanır. Fakirler de yakalanır. Sporcular da yakalanır. Matematik dehaları da yakalanır. CEO’lar ve profesörler de yakalanır. Biriyle ilk defa cinsel ilişkiye giren biri bile cinsel yolla bulaşan bir hastalık kapabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalık kapma riski taşımayanlar yalnızca, hiç cinsel ilişkiye girmemiş veya hiçbir cinsel temasta bulunmamış kişilerdir. Ne yapabilirsiniz? Cinsel ilişkiye girmeye karar verirseniz, her seferinde prezervatif kullanın. Halihazırda başka çeşit bir doğum kontrolü, mesela haplar kullansanız dahi prezervatif kullanmanız gereklidir. Çünkü prezervatifler, cinsel yolla bulaşan hastalık kapma riskini azaltan tek doğum kontrol şekli.

EFSANE Partnerinizin cinsel yolla bulaşan bir hastalığı varsa anlarsınız.

GERÇEK Bir insanın cinsel yolla bulaşan bir hastalık taşıdığına dair genelde hiç belirti olmaz. Doktorlar bile, insanlara bakarak cinsel yolla bulaşan bir hastalıkları olup olmadığını anlayamaz. Teşhis için kan tahlili gibi testler yapmaları gerekir. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık taşıyan kişiler de bunu bilmeyebilir: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar her zaman belirti göstermez. Fakat virüsü, hiçbir işaret olmaksızın taşıyıp yaymak olasıdır. Cinsel yolla bulaşan ve tedavi edilmeyen hastalıklar, kısırlık ve pelvik inflamatuar hastalık (PID) gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açar, PID sizi hastaneye bile düşürebilir. Ne yapabilirsiniz? Siz de, partneriniz de temiz olduğunuzu düşünseniz de cinsel ilişkiye girmeden önce test yaptırın. Sonra emin olmak için her seferinde prezervatif kullanın. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların testlerde ortaya çıkması, bazen zaman alabilir.

EFSANE Oral veya anal seks yaparak cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaçınabilirsiniz.

GERÇEK Cinsel ilişkinin (oral, anal, vajinal veya alt tarafı cinsel temas) olduğu yerde, cinsel yolla bulaşan hastalık da olur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olan virüsler ya da bakteriler, cinsel organların yanı sıra ağız ve anüsteki küçük kesikler veya yırtıklardan vücuda girebilir. Herpes ve genital siğil gibi cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar, enfeksiyonlu bölge veya yarayla deri temasından bile geçebilir. Ne yapabilirsiniz? Prezervatif ya da oral seks kondomu (diş izolasyon lastiği) kullanın. Lateks tadı hoşunuza gitmiyorsa, özellikle oral seks için tatlandırılmış prezervatifler var.

EFSANE Bir defa cinsel yolla bulaşan hastalık geçirdiniz mi, bir daha asla geçirmezsiniz.

GERÇEK Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıkları birden fazla geçirebilirsiniz. Herpes ve HIV gibi bazı hastalıklar ömür boyu sizinledir. Kalamidya ve belsoğukluğu gibi diğerleriyse tedavi edilebilir ama onlara yakalanmış biriyle cinsel ilişkiye girerseniz, yeniden enfeksiyon geçirebilirsiniz. Ne yapabilirsiniz? Kendinizi prezervatifle koruyun tabii ki! Cinsel ilişkiye giriyorsanız da doktorunuza haber verin ki sizi düzenli olarak test edebilsin. Eğer cinsel yolla bulaşan bir hastalık teşhisi konulursa, partnerinizin de sizinle aynı anda tedavi edilmesi gerekir. Böylece partneriniz, gelecekteki sorunların ve hastalığı size tekrar bulaştırmanın önüne geçer.

EFSANE Test yaptırıp cinsel yolla bulaşan hastalık taşımadığınızı öğrenirseniz, partnerinizin de test yaptırmasına gerek yok.

GERÇEK Partnerinizde cinsel yolla bulaşan bir hastalık olabilir ve bunu bilmeyebilirsiniz. Test edilmek için çaba sarf edip temiz çıktığını öğrendikten sonra, partnerinden tekrar cinsel yolla bulaşan bir hastalık kapmayı kim ister ki? Ne yapabilirsiniz? Birlikte test yaptırın. Bu, en romantik buluşmanız olmayabilir ama hiçbir şey, kız ya da erkek arkadaşını hastalıktan korumaya çalışmak kadar “önemsiyorum” anlamına gelmez. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar utançtan daha fazlasıdır. Ciddi bir sağlık sorunudur. Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar tedavi edilmeden bırakılırsa kısırlık, hatta ölüm gibi kalıcı hasarlara yol açabilir. Cinsellik ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında sayısız efsane var: Yukarıdakiler sadece birkaç tanesi. Neyse ki şu iki temel gerçeği hatırlamanız yeterli: • Prezervatif kullanın. • Test yaptırın.

Prof. Dr. Erhun EYÜBOĞLU

hocam öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Hocam ben makatta bir şişlikten dolayı hastaneye genel cerraha gittim. Doktor makata baktı ve anal fissür oldu... devamı