Cildi sağlam ve sağlıklı olan çocukların cilt bakımı için uygun bir temizleyici ve nemlendirici yeterli olacaktır. Yaz döneminde ise, bunlara bir güneşten koruyucu eklenmelidir. Hatta yaz dönemi gibi havanın sıcak ve nemli olduğu durumlarda, uygun temizleyici ve temizleyici yeterli olacaktır. Nemlendiriciyi yalnızca kışın kullanmak yeterli olabilir.

Çocuklarda kullanılacak bir ürünün, öncelikle bebek ve çocuklar için üretilmiş olması önemlidir. Çünkü erişkinler için üretilmiş olan ürünlerin içinde çocuklara uygun olmayan birçok madde vardır. Eğer bir erişkin ürününün kullanılması gerekiyorsa, o zaman mutlaka kuru ve hassas ciltler için üretilmiş bir ürün kullanılmalıdır. Ancak yine de yetişkin ürünleri kullanılmamasında yarar vardır.

Çocuklarda kullanılacak şampuan ve temizleyici gibi ürünlerin mümkün olduğu kadar renksiz, kokusuz ve parfümsüz olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü ailelere ve çocuklara cazip gelmesi için eklenen kokular ve renkler genellikle sağlıklı değildir. Özellikle açık renk saçlı ve beyaz tenli çocuklar ile ilk 6 aydaki bebek cildi normalden çok daha hassas olduğu için, tahriş edebilecek ve alerjiye yol açabilecek katkı maddelerinin bulunduğu ürünlerden mümkün olduğu kadar kaçınmak gerekir.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı