Sağlığımızı kimyasal ürünler olan ilaçların yardımıyla düzeltmeye çalışırken, doğal yolla gelen sağlığı çoğu zaman unutuyoruz. Sizlere bazı sebze ve meyvelerin sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerinden bahsedeceğiz.

        Slayt: Kalbinizi Koruyan 24 Gıda

Havuç

Potasyum, fosfor, demir, magnezyum ve A vitamini bakımından zengin havucun 100 gramında 30-42 kalori var. İçerdiği antioksidanlar nedeniyle akciğer, meme, gırtlak, mesane, kalınbağırsak, prostat ve yemek borusu kanserlerine yakalanma riskini düşürüyor. Havucun kandaki kolesterol düzeyini düşürdüğü de saptandı. Yüksek oranda lif içerdiği için kabızlık şikâyetlerini azaltıyor. Havucu çiğ olarak kabuklarıyla tüketmek en doğrusu çünkü içerdiği vitaminlerin çoğu kabuğun hemen altında. 

Brokoli

İçerdiği kalsiyum nedeniyle kemik erimesi riski olanlara faydalı. Birçok kanser türüne karşı koruyucu özelliği bulunuyor. ‘Indole’ maddesi sayesinde meme kanserine neden olan östrojen hormonundaki dengesizlikleri azalttığı tespit edildi.

       Slayt: Zayıflamayı Sağlayan 10 Besin

Ceviz

Bol miktarda A, B1, B2, C, E ve K vitaminleriyle Chinon Juglon adlı aktif maddeyi içeren cevizin yapraklarıyla kabukları ve kansızlığı gideriyor. İshali azalttığı ve şeker hastalığında dengeleyici rol oynadığı biliniyor.

Çilek

En önemli etkileri arasında; diş etlerini güçlendirmesi ve diş tartarını önleyerek ağız kokularını azaltması geliyor.  C vitamini deposu çileğin, yüksek tansiyon ve kolesterolü düşürücü etkisi var.

Domates

C ve E vitaminleriyle potasyum bakımından zengin. Çok az tuz barındırdığı için yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor ve vücudun su tutmasını engelliyor. Beta karoten maddesine yakın olan likopen içeriyor. Likopen doğal bir antioksidan madde olarak kalp hastalıklarına ve özellikle prostat kanserine karşı koruyucu etkiye sahip. Haftada en az iki kez domates yiyen erkeklerde prostat kanserine yakalanma riski önemli ölçüde azalıyor.

           Slayt: Kanserle Savaşan Domatesler

Enginar

Faydaları saymakla bitmeyen mucizevi bir sebze. Kandaki üre ve kolesterol miktarını düşürdüğü saptandı. Enginarın içerdiğindeki cynarin maddesi, hücrelerin hasar görmesini engelliyor. Araştırmalarda karaciğerle safra kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağı vücuttan atılmasını sağlıyor. İçerdiği fiber, magnezyum, folat ve C vitamini, yaşlanmanın belirtilerini azaltıyor.

           Slayt: Sindirime Yardımcı 8 Takviye

Maydanoz

Enginar gibi karaciğer dostu bir sebze. Karaciğer metabolizmasında rol alan enzimlerin üretimini artırıyor, hepatit denilen karaciğer iltihaplanmasını yavaşlatıyor. Maydanozda bulunan apiol maddesinin damarları genişletici ve ateş düşürücü özelliği var. Tansiyon düşürücü etkileri de biliniyor. Ancak kalsiyumu bağladığı için kemik erimesi olan hastaların kullanması önerilmiyor.

           Slayt: Menopozu Kolaylaştıran Bitkiler

Dr. Eser Alptekin

Prof. Dr. Bülent MENTEŞ

Hocam meraba kabizliigimi duzeltemiyorum anal fissurum var botox yapildi aam kabizlik var meyve sebze zeytinyagi kuruyemis yiyorum ama ya ishal yada k... devamı