Bazı fiziksel ve psikolojik nedenler, çocuğun uykuya geçişini zorlaştırabilir. Özellikle uykudan hemen önce kafeinli içecek, aşırı gıda ya da sıvı tüketilmesi, çocuğun uykuya geçmesini zorlaştırmaya neden olabilir.

Ancak çocuğun uykuyu geçmesini zorlaştıran nedenler, daha çok psikolojik etkenlerdir. Örneğin çocuk okul öncesi dönemde ise, anneden ayrılmak istemeyebilir ve bu nedenle uykuya geçişinde tedirginlik yaşayabilir. Özellikle daha önce anne ve baba, çocuk uyurken onu bırakıp bir yerlere gittiklerse, bununun tekrarlamasını engellemek için uykuyu geçmek istemeyebilir.

Okul çağı döneminde ise, çocukların aşırı ödev yapmaları, uykudan önce aşırı uyarana maruz kalmaları, uykuya geçmelerini zorlaştırabilir. Bu nedenle çocuk uyumadan yarım saat önce televizyon ve bilgisayar kapatılmalı, bilgisayar oyunlarına izin verilmemesi ve çocuğun daha sakin bir şekilde yapabileceği aktivitelere yönlendirilmesi, uykuya geçişini kolaylaştıracaktır.

Op. Dr. Aytun AKTAN

merhaba ben yazz 24+4 lük kutudan yasmin 21 lik kutuya geçmek istiyorum ne zaman başlamalıyım. teşekkürler iyi çalışmalar... devamı