Evde Tedavi

Evde Tedavi

Grip belirtileri bir haftadan uzun sürebilir. Bakıcılar çocukların ağrı ve sızılarını temel ev bakımlarıyla giderebilir ve yatıştırabilirler.

 • Yatakta dinlenme.
 • çocuğun kendi seçtiği sıvılardan bol bol içmesini sağlama.
 • Ateşi, ambalajdaki talimatlara göre veya çocuğun doktoruna danışarak asetaminofen veya ibuprofenle tedavi etmek (aspirin vermeyin çünkü Reye sendromuna neden olma riski taşır).
 • Kuru havanın daha kolay solunabilir olmasını sağlamak için çocuğun odasında bir nemlendirici kullanmak.
 • çocukların aşağıdaki belirtilerde daha dikkatli bir bakıma ihtiyaçları olabilir:
  • Burun akıntısı: Küçük çocuklar genellikle burunlarından nefes alırlar; ağızdan nefes alamazlar. Daha büyük çocuklar bile ağızdan nefes almak ve aynı zamanda bir şeyleri emmekte zorlanabilirler. Bu yüzden çocuğun burnunun beslenmeden önce ve çocuk uykuya yatırılmadan önce temizlenmesi çok önemlidir.
  • Burun temizleme yöntemi emmedir. Küçük bebeklerinizde ifrazatı kibarca almak için lastik emme ampullerini kullanın. Daha büyük çocuklar sümkürebilirler ama kuvvetli sümkürme, ifrazatı kulak tüplerine veya sinüslere itebilir. Kağıt mendil kullanmayı ve nazikçe sümkürmeyi teşvik edin.
  • Kuru veya tıkalı burun: çoğu tıkalı burnun kuru balgamla tıkanmış olduğunu hatırlamak önemlidir. Sümkürmek veya burun çekmek tek başına kuru balgamı uzaklaştıramaz. Balgamın gevşetilmesine tuzlu burun damlaları yardımcı olur. Bu burun damlaları çoğu eczanede bulunur. Burun damlası kullanıldıktan bir dakika sonra gevşemiş balgamı almak için bir lastik emme ampulü kullanın.

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

çocuklarda gribin idare edilmesinde esas olan, belirtilerin tedavisidir. En fazla tavsiye edilen evde bakım yöntemleri arasında dinlenme, yeterli miktarda sıvı alma, ateşin ve vücut ağrılarının reçetesiz ilaçlarla kontrolü ve çocuğun uyuduğu yerde nemlendirilmiş havayla rahat nefes alıp vermenin sağlanması bulunur. Antiviral ajanlar, ilk 48 saat içinde verilirse belirtilerin şiddetini ve süresini azaltır ama influenza A gribinin komplikasyonlarını önleme yetenekleri sabit değildir. Bu tip ilaçların asıl dezavantajı, dirençli virüslerin iyileştirmeyi yavaşlatabilmesidir.

 • M2 inhibitörleri arasında amantadin ve rimantadin ilaçları bulunur. Her ikisi de A tipi gribin önlenmesi ve tedavisinde kullanılabilir. H3N2 tip grip üzerinde laboratuvar denemesi amantadin ve rimantadine dirençli olduğunu gösteriyor. Antiviral ajanlar influenza B ye karşı etkili değildir ve 1 yaşından küçük çocuklarda kullanımları onaylanmaz.
 • Nöraminidaz inhibitörleri (NAİ ler) komplikasyonsuz grip için belirtiler 48 saatten daha kısa bir süredir varsa FDA tarafından onaylıdır. NAİ lerin asıl avantajları hem A hem de B gribine karşı faaliyetleridir. Zanamivir 7 yaş ve üstü çocukların tedavisinde onaylanır. Oseltamivir 1 yaşından büyük çocuklarda gribin önlenmesi ve tedavisinde onaylanır. Tablet ve süspansiyon olarak mevcuttur ve genellikle 5 gün alınır.
 • Yan etkiler:  Amandatin kullanımı baş ağrısı, uykusuzluk, konfüzyon ve konsantrasyon güçlüğü gibi merkezi sinir sistemi yan etkileriyle ilişkilendirilmiştir. Ayrıca bilinen nöbet bozuklukları olan insanlarda amantadinle tedavi sırasında nöbet faaliyeti riski, yan etkiye karşı etki edecek ilaçlar kullansalar bile artar. Bu yan etkiler, kişi ilacı almayı bıraktığında geçer. Sindirim sistemi yan etkileri, örneğin bulantı ve iştah kaybı bunları alan insanların %3 ünde gerçekleşir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

ben gripten doktora gittim ve bana tahlil yptilar kanimda iltap oldugunu bu neler sebp olur... devamı