Çocuklarda grip hastalığı, erişkinlere göre çok daha ağır seyreder. Özellikle çocukların ilk 3 yaşları boyunca grip daha ağır yaşanır. Bu nedenle çocukların grip hastalığına karşı korunması önemlidir. Çocukların bağışıklık sistemleri daha tam olarak gelişmediği için, virüse karşı dirençleri daha düşük olmaktadır. Bu durum, onların hastalığı daha ağır yaşamalarına yol açmaktadır. Grip hastalığının korkutucu yanı, neden olduğu komplikasyonlardır. Çünkü çocuklarda menenjit, zatürree ya da diğer iç organlarında hastalık oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden bir erişkine göre, çocuklar gribe karşı çok daha iyi korunmalıdır.

Gribe yakalanan çocukların iyi bir beslenmeye, bakıma, vitamin desteğine ve iyi bir istirahata ihtiyaçları vardır. Eğer çocuklarda bir takım metabolik ya da kronik hastalıklar varsa, grip hastalığı daha ağır seyredebilmektedir. Örneğin çocukta diyabet, tansiyon ya da benzeri bir hastalık olması halinde grip daha ağır yaşanır. Bu nedenle bu tip hastalıklara sahip olan çocukların gribe karşı çok daha iyi korunması, beslenmesi ve takip edilmesi gerekir.

Prof. Dr. Tanfer KUNT

sayın doktor bey ben yozgatda yaşamaktayım 20 gün önce grip oldu gribin ikinci gününde doktor dil üzerinde lekeleri uzman kkb görünmemi istedi ünivers... devamı