Çocukların benzer aylarda ve benzer yaşlarda benzer beden gelişimleri vardır. Ancak beden gelişiminin yanında dil gelişimi, sosyal gelişim gibi bazı faktörlerin de olması gerekir. Örneğin toplumsal etkileşim sağlamada, el kol hareketleri, yüze bakma gibi bazı hareketlerin doğru ve yerinde olması gerekir. Aynı şekilde iletişim sorunları çok önemlidir. Yani çeşitli yönergeler verildiğinde, çocuğun bunlara uyması gerekir.

Duygusal karşılık vermeme çok önemli bir faktördür. Yani anne çocuğu kucağına aldığında, çocuğun belli tepkileri vermesi gerekir. Dilde gecikme bir diğer önemli sorundur. Bu konu, zihinsel gelişme ile de direkt bağlantılıdır. Oyun oynamama ya da beklendiği şekilde oyun oynamama da çok önemlidir. Oyuncakların kimi parçalarıyla sürekli oynama da önemli bir faktördür. Çocuklarla ilgili olarak annelerin görüşleri çok önemlidir. Çocuklarını aynı yaş grubundaki başka çocuklarla karşılaştırdıkları zaman, bir farklılık gördükleri zaman bir uzmana danışmaları tavsiye edilir.
İLGİLİ MAKALE

Ergenlik ve Depresyon

Dr. Canan YILDIRIM

iyi günler oğlum 2 buçuk aylıkken bazadan düştü ve düştüğü gün çok fazla uyuyordu zorla uyandırmaya çalışsamda uyanıp tekrar hemen uyuyordu bir kaç gü... devamı