Defans hastalarının unutkanlıklarını görmeleri, bunu fark etmeleri, onlar için çok acıdır. Hayatlarının bir döneminde çok parlak işler yapmış, başarılı insanların çok basit işlerde bile zorlanmaları, onlarda çok büyük bir kayıp ve hüzne neden olur.
Yaşam kaliteleri bozulduğu ve içinde bulundukları durum uzun süre devam ettiği zaman, bu insanlarda ikincil psikiyatrik hastalıklar denilen durumlar gelişir. Bu önemlidir. Çünkü bu insanların kayıplarına bağlı olarak bir depresyon geliştiğinde, unutkanlık sorunları kat kat fazla yaşanır.
O insanın anksiyete denilen kaygı, bunaltı, ölüm korkusunun üzerine bir de psikiyatrik hastalık bindiğinde, altta yatan demans hastalığı çok daha kötü gider. Dolayısıyla bu konuda çok uyanık olmak gerekir.
Her şey bunamaya bağlı değildir
Bir kez insan bunalıma girdiğinde, her şeyi ona bağlama eğilimi ortaya çıkar. Bu nedenle de düzelebilecek, tedavi edilebilecek birçok tıbbi ve psikolojik hastalık gözden kaçabilir. Örneğin bu kişinin göğüs ağrısı vardır, kalp krizi geçiriyor olabilir fakat bu durum bunamaya yorulursa, o zaman ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.
Psikiyatrik rahatsızlıklar da kendi başına unutkanlık yapabilir. Ama psikiyatrik hastalıkların büyük bir kısmının tedavisi mümkündür. Tedavisi mümkün olan kısımların tedavi edilip düzeltilmesi, hayat kalitelerini çok iyileştirecektir.

Dr. Emel GÖKMEN

iyi akşamlar hocam benim bir arkadaşım 2 yıl önce davranış bozukluğu sebebiyle doktora başvurdu baya testlerden sonra pad testı yapılarak demans teşhi... devamı