Polilaktik asit, yüzünüze enjekte edilip vücudunuzun kollajen üretimini sağlayan bir sentetik bir dermal dolgudur. Bu tür dermal dolgular stimülatör olarak da bilinir. Bu toksik olmayan ve biyolojik olarak ayrışabilen maddeler dikiş maddesi olarak 40 yıldan daha uzun bir süredir kullanılmaktadır. Özellikle yüzünüzün alt kısmında, gülmekten dolasıyla oluşan hatları doldurmada, ince dudakları kalınlaştırmada ve nazolabial çukurları doldurmada işe yaradığı bilinmektedir. Bu madde diğer dermal dolgulardan farklıdır çünkü ani sonuçlar vermez. Bunun yerine vücudunuzun kollajen miktarını arttırır böylece birkaç ay içinde kademeli olarak sonuçlar görünmeye başlar.

Enjeksiyon öncesinde, polilaktik asidi sulandırmak için plastik cerrahınız arınık su ekleyecektir. Sonra derin dermise veya sübkütan boşluğa tünel açma veya vida açma da denilen özel bir teknikle enjekte edilir. Granüloma adı verilen iltihaplı oluşumların meydana gelme olasılığını en aza indirmek için polilaktik asidin eşit bir şekilde dağıtılmasına dikkat edilmelidir.

İstediğiniz sonuçları elde etmek için yaklaşık üç aylık tedavilere ihtiyacınız olacaktır. Her bir tedavide, kolajeninizde bir artış olacaktır. Sonrasında tam etkiyi görmek için dört ila altı hafta beklemek gerekebilir. Bu tür demral dolgular yarı-geçici olarak değerlendirilirken, ara sıra yenilemeler yapmanız gerekebilir.

Kalifiye bir cerrah seçin

polilaktik asitler bazen medikal dikkat gözetmeksizin, çoğu zaman yüze uygulanan spa tedavileriyle birlikte uygulanır. Kalifiye bir plastik cerrahı ziyaret ederek olası risk ve komplikasyonlardan sakınabilir ve en iyi sonuçları elde edebilirsiniz. Her ne kadar cerrah işlemi takip etmese de cerrahın çalışanlarının iyi eğitimli ve denetleniyor olmasının rahatlığını hissedeceksiniz

Dr. Özer AKINCI

hocam iyi günler dilerim.Ben 2 hafta önce arka dişime dolgu yaptırdım ve ilk günden itibaren dolguda bir yükseklik wardı bu yüksekliğin zamanla kaybol... devamı