Yüz kırışıklığı ve hatlarını azaltmak istiyorsanız, hiyalüronik asit insan vücuduna uygunluğu sayesinde dermal dolgu olarak iyi bir seçenek olabilir.

Aslında, bu madde nerdeyse yaşayan bütün varlıklarda bulunur. İnsanlarda, gerekli besinleri kan dolaşımından deri hücrelerine taşıyan bir ağ gibi çalışır.

Hiyalüronik asit vücudunuzda bulunan doğal bir maddedir. Yüksek yoğunluklar gözünüzü çevreleyen sıvıda ve yumuşak bağlayıcı dokularda bulunur. Ayrıca bazı kıkırdak ve eklem sıvılarının yanı sıra deri dokusunda da bulunabilir. Özü alınıp formüle edilir ve günümüzde en popüler enjekte edilebilir dolgu haline gelmiştir. Eğer terim size tanıdık geliyor ise, bunun nedeni, eklem yangısı olan insanların ağrılarını hafifletmek için ağrıyan eklemlere enjekte edilmesi ve ekstra tampon sağlamasıdır. Hiyalüronik asit hayvansal kaynaklardan elde edilmemiştir.

Bu jel enjekte edildiğinde, hacmini ve elastiğini yaşlanmanın etkisiyle kaybetmiş olabilen yüz yapısını ve dokularını koruyan bir şişkin yastık gibi işlev görürü. Cildin taze ve esnek görünümünü devam ettirmesi için cilt yüzeyine su da getirir. Son birkaç on yılda, hiyalüronik asidin çeşitli sentetik formları geliştirilmiş ve romatoloji, oftalmoloji alanlarında ve kurşun yarası gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmıştır. Daha güncel dönemdeyse hiyalüronik asidin sentetik formları yüz geliştirme işlemleri için kullanılır. 

Dr. Özer AKINCI

hocam iyi günler dilerim.Ben 2 hafta önce arka dişime dolgu yaptırdım ve ilk günden itibaren dolguda bir yükseklik wardı bu yüksekliğin zamanla kaybol... devamı