ADHD olarak da bilinen dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu belirtileri arasında genellikle odaklanamama, aşırı aktif olma ve fevri davranışlar bulunur. Genç çocuklarda en çok teşhis edilen davranış bozukluklarından biridir. Bu rahatsızlık okul ve evde problemlere yol açabilmektedir. ADHD’nin kesin sebepleri henüz bilinmiyor olsa da bazı nörotransmitterlerin düşük seviyelerinin dikkat eksikiği hiperaktivite bozukluk belirtilerine katkıda bulunuyor olabileceği düşünülmektedir.

Özellikle çok küçük yaşlardaki çocuklarda dikkat eksikiği hiperaktivite bozukluk belirtilerini tanımlamak ve teşhis koymak zordur. Hastalığın belirtilerinin çoğu, bu yaşlardaki çocuklar için normal davranışlardır. Ancak davranışların aşırılığı ve dikkat eksikliğinin seviyesi bir problem olduğuna işaret edebilir. Çocuklar büyüdükçe ve okul çağı geldikçe problemin tanınması kolaylaşır. Okul yaşındaki çocukların %3-5’ine ADHD teşhisi konulmaktadır. Erkek çocuklarda bu problem kızlardan daha sık görülür. ADHD problemi olan çocuklar odaklanmakta zorlandıkları için, okulda kötü performans gösterebilirler, organize olmakta ve bir görevi tamamlamakta, problemlerini doğru bir şekilde açıklamakta sorun yaşayabilirler. Ayrıca çocuk yerinde duramayacak derecede hareketli olabilir, sürekli kıpırdayabilir, sesli ve aralıksız bir şekilde oyun oynayabilir. ADHD, kendini bekleyememek ve sürekli karşısındakine müdahale etmek şeklinde de gösterebilir. İlaçlar ve davranış terapileri çocukların okul ve ev yaşantısını düzenlemekte faydalı olabilirler.

5-HTP, 5-hidroksitiroptifan, triptofan amino asidinden üretilir ve serotonoin ve melatonin gibi nörotransmitterlerin prekursörüdür (öncülü). 5-HTP takviyeleri bu nörotransmitterlerin üretimini artırabilir. ADHD’li çocukların beyinlerinin normalden az uyarılabiliyor olduğu, beynin sürdürmek istediği aktivite seviyesini sağlayabilmek için sürekli çevreden uyarı aradığı düşünülmektedir.

5-HTP vücut tarafından doğal olarak üretilen bir maddedir ve düşük ila orta dozlarda alındığında sağlıklı bireyler için bir güvenli olduğu düşünülmektedir. Elbette 5-HTP kullanmadan önce çocuğunuzun doktoruyla görüşmeniz ve kullanırken de dozla ilgili kurallara kesin bir şekilde uymanız önerilir. Takviyelerin olası risklerini almadan ADHD tedavisi için bolca protein tüketilmesi de tercih edilebilecek. bir yöntemdir. Yüksek protein içeriğine sahip bir beslenme bolca amino asit almak için iyi bir yoldur. Bu sayede birçok nörotransmitterin üretildiği amino asitlerin eksikliği yaşanmayacaktır.

Uzm. Dr. Vedat ERTUNÇ

Ritim bozukluğa karşı aldığın Tensinor ilaçtan sonra nabız 46 oluyor iyi mi değilim aydınlatırmısınız... devamı