Günde 5 ilaç içmesine rağmen tansiyonu düşmeyen 47 yaşındaki dirençli tansiyon hastası Cafer Yılmaz, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde canlı yayında uygulanan ''Renal Denervasyon'' yöntemiyle tedavi edildi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Göktekin, 7 yıldır tansiyon hastası olan Yılmaz'ın hipertansiyondan en çok böbreklerinin etkilendiğini belirtti.

Yılmaz'a bu nedenle operasyon yapılmasına gerek duyulduğunu ifade eden Göktekin, hastaya uyguladıkları ''Renal Denervasyon'' yöntemiyle ilgili şu bilgileri verdi:

''Bu yöntemde kasık damarından giriyoruz ve böbreğin arterlerini, yani atardamarını çok küçük bir kataterle böbrek atar damarı içindeki sinirleri yakıyoruz. Çok fazla ısı vermeden yakıyoruz. Biliyoruz ki hipertansiyonda böbreğin rolü çok fazla. Böbreğin sinir sistemini devre dışı bırakıyoruz. Böbreğin hipertansiyon yapıcı etkisi var, bir şekilde onu engellemiş oluyoruz. 3 yıllık çalışmalar var elimizde. Dirençli hipertansiyonda tedaviye cevap alamadığımız hastalarımızda uygun bir tedavi olduğunu düşünüyoruz. Bu yöntemde kısa vadede tansiyonunun normale dönmesini beklemiyoruz. Sinir sistemi ile ilgili bir müdahale olduğu için cevabı uzayabiliyor. Altı aya kadar cevap alma imkanımız var. Bu hastada da sonucu 6 ay içinde alacağız.''

Video: Tansiyon (Kan Basıncı)

Canlı yayında yapılan operasyonun yaklaşık 45 dakika sürdüğünü ifade eden Göktekin, işlemin 1300 hekim tarafından da ''19. Ulusal Uygulamalı Girişimsel Kardiyoloji Toplantısı'' kapsamında canlı izlendiğini ifade etti.

''Yan etkisi olmayan, güvenli bir yöntem''

Prof. Dr. Göktekin, operasyonun hasta açısından riskli olmadığını vurgulayarak, ''Yan etkisi yok. Güvenli bir yöntem. Hastalar bir gün sonra taburcu oluyor. 18 ile 85 yaş arası herkese yapıyoruz. Tek şartımız var, dirençli tansiyon hastası olacak. En az 3 tane ilaç kullanıyor olması gerekiyor'' ifadelerini kullandı.

Cafer Yılmaz da her gün kullandığı 5 tansiyon ilacından kurtulmak istediği için uygulamanın yapılmasını uygun gördüğünü belirterek, şunları kaydetti:

''İlaçsız yaşamak istiyorum. Toplum içinde de 'ne kadar çok ilaç içiyorsunuz' uyarıları ile karşılaşıyorum. Böbreklerimde ciddi kayıp var. Yüzde 30 fonksiyonunu kaybetmek üzere. Daha konforlu hayat sürmek için böyle bir operasyona gerek duydular, ben de kabul ettim. Yeni bir uygulamaymış, iyi bir sonuç vereceğini söylediler. Ben de hocalarıma güveniyorum. İnşallah iyi bir neticeyle sağ salim hayatıma devam etmek istiyorum.''

Uzm. Dr. Henri Griladze

3 senedir yukselen tansiyon ve basagrisi ile ugrasiyorum. Hersey bir anda basladi. Ve bir daha nereye gitsem kesin cozum bulamadim Tahlillerim normal ... devamı