Doğal Grip ve Nezle İlaçları

Doğal grip ve nezle ilaçlarının yaygın olmasında şaşılacak hiçbir şey yok; çünkü modern tıp çağlar öncesinden kalma bu hastalıklara hala bir çözüm getirebilmiş değil. Bazı antivirüs ilaçları gribi önleyip süresini kısaltabilse de birçok ilaç sadece belirtileri geçici süreliğine hafifletmektedir. Birçok doğal ilaç da geçici bir rahatlık sağlamaktadır, fakat bunlardan sadece birkaçı gerçekten iyi hissetmenizi sağlamaktadır. Bakalım en iyi grip ve nezle ilaçları hangileriymiş?

Ekinezya

Ekinezya (kirpi otu, koni çiçeği) bağışıklık sistemini güçlendiren bitkisel bir takviyedir. Fakat bağışıklık sistemindeki bu güçlenmenin grip veya nezle de işe yarayıp yaramadığı bilinmemektedir. Bazı araştırmanlar herhangi bir fayda bulamamıştır, ancak son zamanlarda yapılan bir araştırma daha olumlu bir tablo çizmektedir. Ekinezya alan katılımcılar nezle sürelerini ortalama 1.4 gün kısaltmıştır. Uzmanlar yine de kuşkuyla bakmaktadır ve bu ya da diğer bitkisel ilaçları kullanırken en iyisi doktorunuza danışmanızdır.

Çinko

Bazı araştırmalar çinkonun virüs karşıtı özellikleri olduğunu gösteriyor. Bu mineralin grip virüslerinin üremek için kullandıkları kimi proteinlerin oluşumunu önlediğine dair kanıtlar mevcuttur. Çinkonun kendisi gribi önleyemese de bazı araştırmalar grip belirtilerinin süresini azalttığını göstermektedir. Fakat Amerikan Gıda ve İlaç Vakfı griplerde çinkolu burun ürünleri kullanmamayı tavsiye etmektedir, çünkü koku alma duyusunda geçici kayıp yaşanmaktadır.  

C Vitamini

C vitamininin griple savaşma özelliğinin olup olmadığı hala kesinleşmemiştir. C vitamini gripleri önleyemese de bazı araştırmalar nezlenin süresini hafif kısaltabildiğini göstermektedir. Bu konuda yapılan büyük bir araştırmada gribin ilk gününde çok büyük doz C vitamini (8,000 mg) alan insanlar çok daha çabuk iyileşmiştir. Fakat günde 2,000 mg''den fazla C vitamini almak böbrek taşına ve ishale neden olabilir.

Tavuk Çorbası

Ninelerimiz bir şey biliyormuş demek ki. Tavuk çorbası grip belirtilerine birçok şekilde yardımcı olur. Buharını solumak burun tıkanmasını hafifletir. Kaşık kaşık sıvı tüketmek vücuda su girmesini sağlar. Ayrıca kimi uzmanlar çorbanın iltihaplanmayı azalttığını savunmaktadır. Araştırmanlar laboratuar deneylerinde tavuk çorbasının iltihap önleyici özelliğini tespit etmiştir, ancak gerçek dünyada yaşanan grip ve nezlelerde böyle olup olmadığı belli değildir.

Sıcak Çay

Sıcak çay içmenin de tavuk çorbası gibi kimi faydaları vardır. Buharı solumak burun tıkanmasına iyi gelirken, sıvıyı yutmak boğazı yumuşatır ve vücudunuzun kurumasını önler. Siyah ve yeşil çayların hastalıkla savaşan antioksidanlarla dolu olması da ilave bir faydadır.

Sarımsak

Sarımsağın mikroplarla savaşta efsanevi bir ünü vardır. Sarımsağın gribe iyi geldiği konusunda yeterli araştırma bulunmasa da, besin açısından çok zengin bir gıdadır. Ayrıca tıkalı burun yüzünden her şey ağza saman gibi gelirken yemeğimize biraz tat ekler.

Buhar/Nemlendirici

Yüksek dozda buhar için oda nemlendirici cihazları kullanın veya sıcak suyu açıp banyoda oturun. Buharı solumak burun deliklerindeki tıkanmayı önleyerek rahatlama sağlar.

Tuzlu Su Damlaları

Burna tuzlu su damlatmak bir yandan tıkanmayı azaltırken öte yandan virüs ve bakteri parçacıklarını temizlemede yardımcı olur.  Bunun için reçetesiz satılan salin damlalarını alın veya bir bardak ılık suya bir çimdik sofra tuzu ve bir çimdik karbonhidrat koyarak kendi çözeltinizi oluşturun. Bu karışımı bir şırınga kullanarak burun deliğinize sıkın, bu sırada öteki burun deliğini parmağınızla kapatın. Bunu 2 ila 3 kez tekrar edin ve diğer deliğe geçin.

Mentol

Burnunuzu günlerce silmek ve sümkürmek burun deliklerinizin etrafındaki cildin kızarmasına ve acımasına neden olur. Basit bir tedavi burun deliklerinin altına (içine değil) bir parça mentollü yağ sürmektir. Mentolün hafif uyuşturucu bir etkisi vardır ve ciltteki ağrıyı azaltır. Ayrıca mentol veya kâfur ruhu solumak tıkalı pasajların açılmasına ve grip kökenli öksürüklerin yatıştırılmasına yardım eder. Sadece 2 yaşının üstündeki çocuklarda kullanın.

Tuzlu Su Gargarası

Boğaz enfeksiyonlarında bildik tuzlu su gargarası hayli faydalıdır. İçine bir çay kaşığı tuz atılmış bir bardak sıcak suyla günde dört kez gargara yapmak kaşıntılı boğazınızın nemli kalmasını sağlar.

Burun Bantları

Geceleri tıkanmayı önlemek için başka bir strateji de reçetesiz satılan burun bantlarını kullanmaktır.  Burun bantları burun deliklerini açmak için burun direği üzerine yapıştırılan bantlardır. Bunlar tıkalı bir burnu açamasa da hava akışı için daha fazla yer açarlar.

Bırakın Ateş İşini Yapsın

Ateş orijinal bir doğal tedavidir. Vücut ısısındaki yükseliş vücudunuzu mikroplar için yaşanmaz hale getiren nezle ve gribe karşı etkili bir silahtır. Daha hızlı iyileşmek istiyorsanız, birkaç gün boyunca şiddetli olmayan ateşe katlanabilirsiniz. Siz sadece yeterli sıvı aldığınızdan emin olun yeter. Eğer ateşiniz 41 derecenin üstüne çıkmışsa ve hemen indirilemiyorsa vakit kaybetmeden doktoru arayın. 3 aylık veya daha küçük bebeklerde ateş 38 dereceyi geçerse doktoru arayınız.  Ateşi 39 dereceden düşük olan çocuklarda, eğer rahatsız değillerse genelde herhangi bir tedavi gerekmez.

Yatak İstirahatı

Yapılacak o kadar iş varken yorganın altında bir iki gün geçirmeyi hiç kimse istemez. Fakat bol bol dinlenme vücudunuzun enerjisini mikroplarla savaşmaya yönlendirir. Ayrıca kendinizi sıcak tutmak da önemlidir, kendinizi yorganın içine gömün ve bağışıklık hücrelerine mikroplarla savaşlarında ateş desteği sağlayın.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

ben gripten doktora gittim ve bana tahlil yptilar kanimda iltap oldugunu bu neler sebp olur... devamı