Bazı kişilerde egzersiz yani efor yaptıktan sonra alerji ortaya çıkabilir. Bu alerjiler bazen sadece deriyi ilgilendirebilir. Yani insanlar efor yaptıktan sonra derilerinde yanma, kızarma, kabarma, ürtiker şeklinde belirtiler ortaya çıkabilir. Bazı kişilerde ise bu alerji astım krizi şeklinde meydana gelebilir. Egzersiz alerjileri daha çok kişi efor yapıp dinlenmeye geçtikten sonra ortaya çıkar.

Egzersiz alerjileri özellikle havanın kirli, çok soğuk veya çok sıcak olduğu durumlarda ya da bazı gıdaları tükettikten sonra egzersiz yapıldığında daha belirgin olarak ortaya çıkar.

Deri alerjilerinin önlenmesinde, antihistaminik adı verilen ilaçlardan faydalanılabilir. Egzersizle ilgili astım şikâyetleri olan kişiler ise, egzersizden önce nefes açıcı ilaçları kullanarak astım krizlerini önleyebilirler.
Egzersiz alerjileri bazı durumlarda anafilâksi veya alerjik koma adı verilen ve kişinin hayatını tehdit eden bir tabloya da neden olabilir.

Prof. Dr. Fahri ERDOĞAN

bilekde cam kesilmesi sonucu orta parmak tendonu kopto sinirler hasar görmüş.ameliyat oldum.3 hafta alçıda kaldı.biraz orta ve işaret parmakta hissizl... devamı