Çocuklar, büyümekte olan mekanizmalardır. Ergenlik çağı, çocukların bütün büyüme süreçlerinin bittiği bir dönemdir. Bu zamana kadar çocukta alerji şikâyetleri olabilir ve bu şikâyetler kendini değişik biçimlerde gösterebilir.

Çocuğun alerji şikâyetlerinin bir takım testlerle klinik olarak saptanması gerekir. Eğer çocukta alerji tespit edilmişse, aşı tedavisi yapmak çok önemlidir. Çünkü aşı tedavisi, çocuğun ergenlik çağından sonraki tüm yaşamını da alerjik hastalıklardan kurtaracaktır.

Aşı çocukları alerjiden korur

Alerjiye yatkın olup da ergenlik çağına kadarki dönemde aşı olmayan çocukların alerjik hastalıklara yakalanma riski, aşı olan çocuklara oranla 4-5 kat artar. Bu yüzden, eğer çocukta alerji belirtileri gözleniyorsa, mutlaka aşı tedavisi yapılmalıdır. Bunun dışında yapılacak olan ilaç tedavisini, çocukların gelişmesine zarar vermeyecek tarzda ve mutlaka kısa süreli olarak uygulamak gerekir. Yanı sıra, kullanılacak ilaçlar içerisinden mutlaka en zararsız olanlar seçilmelidir.

Bu ilaçların başında da kromonlar gelir. Bunlar ülkemizde de bulunan ilaçlardır. Ayrıca histaminik grubundan bazı ilaçlar vardır ve bunların kullanılması gerekir. Ama özellikle topik kortizon ya da topik steroid gibi ilaçları çocuklarda çok dikkatli kullanmak gerekir. Ya da mümkünse hiç kullanmamakta fayda vardır.

Op. Dr. Murat SAYLIK

göz pınarı tıkanmış ama sürekli çapaklanma var ilaç kullanımından kısa bi süre sonra tekrar devam ediyorçözüm nedir yardımcı olursanız sevinirim iyi y... devamı