Eğer kilo almak istiyorsanız, o zaman herşeyden önce diyetinize ve beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Sağlıklı bir diyet ve temel besinler olmaksızın, kilo almak mümkün değildir. Bu nedenle, diyet ve beslenme sağlıklı kilo almak için en önemli faktör olarak kabul edilir. Çok zayıf olan ve kilo almak isteyenlerin, dengeli bir diyet uygulamaları ve aldıkları toplam kalori miktarını arttırmaları gerekir. Bu kişiler ancak kalori alımları, vücudun hayati işlevlerini yerine getirmek için gereksindiği miktardan daha fazla olursa kilo alabilirler. Kilo almak için yapılan bir diyet yoğun kalorili gıdalar içermelidir çünkü bu kilo aldırıcı gıdalar toplam kalori alımını artırmada yardımcı olabilir. Peki, en iyi kilo aldıran gıdalarla nasıl sağlıklı kilo alındığına bir bakalım.

En Sağlıklı Kilo Aldıran 10 Gıda

Bir kilo alma diyeti; protein, karbonhidrat, özellikle kompleks karbonhidratlar ve sağlıklı ya da esansiyel yağlar açısından zengin gıdalar içermelidir. Genellikle, günlük kalori alımının yaklaşık yüzde 50'sini proteinlerden almalısınız, yaklaşık yüzde 40 karbonhidrat ve yaklaşık yüzde 10 yağ (sağlıklı yağ). Aşağıda kilo almaya çalışanların diyetlerine dahil edebileceği, en sağlıklı kilo aldıran 10 yiyecek sıralanmıştır.

  • Kırmızı Et: Kırmızı et, en zengin protein kaynaklarından biridir. Proteinleriyle birlikte, birçok önemli vitamin ve mineral de içerir. Son derece zayıf insanların kilo alması ve kas kütlesi kazanması için yararlı olabilir. Yağsız sığır eti özellikle bu amaç için uygun olabilir.
  • Yumurta: Yumurtanın diğer bir önemli besleyici protein kaynağı olduğundan bahsetmeye gerek bile yoktur. Yumurta, proteinden başka A, D ve E vitaminleri gibi önemli besinleri de içerir. Tüm bunlar yumurtayı iyi kilo aldıran yiyeceklerden biri yapıyor.
  • Kahverengi Pirinç: Kahverengi pirinç sağlıklı bir karbonhidrat kaynağıdır. Kahverengi pirinç, tam tahıllı bir gıdadır ve beyaz pirinçten daha besleyicidir. Karbonhidrat ve proteinle birlikte vitaminler, özellikle B vitaminleri, demir ve magnezyum gibi mineraller içerir.
  • Kuru Yemiş: Kaju, fıstık, ceviz, badem gibi kuru yemişler protein, lif, tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri gibi sağlıklı yağlar bakımından zengindir. Ayrıca yüksek kalori içerir. Bu yüzden zayıf insanlar, sağlıklı yağları yeterli miktarda alabilir ve kilo alma diyetlerine birkaç kuru yemiş dahil ederek kalori alımını artırabilirler.
  • Balık Yağı: Balık yağı omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Omega-3 esansiyel yağ asitleri, sağlıklı bir şekilde iltihaplanmayı azaltmak ve kilo almak için yardımcı olabilir. İyi birer omega-3 esansiyel yağ asidi kaynağı olarak kabul edilen balıklar somon, ton balığı, uskumru, morina ve alabalıktır. Bunlar iyi kilo aldıran gıdalardan bazıları olarak kabul edilmektedir.
  • Sağlıklı Yağlar: Diyetinize sağlıklı yağlar eklemek, kilo almak için en etkili yollardan biridir. Sağlıklı yağlara örnek olarak sızma zeytinyağı ve kanola yağı sayılabilir. Bu yağlar tekli ve çoklu doymamış yağlar ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.
  • Keten Tohumu: Keten tohumu sindirim sistemi sağlığı için gerekli olan besleyici lifler bakımından en önemli kaynaklardan biridir. Aynı zamanda protein açısından zengindir ve omega-3 yağ asitleri içerir.
  • Az Yağlı Süt Ürünleri: Süt, peynir ve yoğurt gibi az yağlı süt ürünleri, gerekli proteini almak için gayet yararlıdır. Yoğurt, kilo almak için çok önemli olan sindirim sistemi sağlığını artırabilen dost bakteriler içerir.
  • Kinoa: Kinoa en besleyici tahıllardan biri olarak kabul edilir. Kinoa'daki protein ve lif içeriği birçok hububatta olduğundan daha yüksektir. Kinoa protein, vitamin ve mineral deposudur. Sağlıklı bir diyete dahil edebileceğiniz, sağlıklı kilo almak için tüketebileceğiniz yiyeceklerden biridir.
  • Meyve Suyu: Meyve suları yoğun karbonhidrat içeren başka bir kaynaktır ve bu yüzden kilo almaya çalışırken herkes için harika bir besindir. Kola veya soda gibi sağlıksız içecekler yerine meyve suyunu tercih edebilirsiniz. Meyve suları aynı zamanda yüksek kalori içerir ve kilo almak için bir yardımcı olabilir.

Bir Kilo Alma Diyetinde Bulunabilecek Diğer Gıdalar

Kilo almak için tüketebileceğiniz yukarıda bahsedilen en iyi 10 gıdaya ek olarak, bir kilo alma diyetine eklenebilecek başka besinler de vardır. Sağlıklı yiyecekler sadece vücut ağırlığını artırmaz, aynı zamanda diyetinizi daha besleyici hale getirir. Kilo almak için tüketebileceğiniz önemli gıdalara örnek olarak; yulaf ezmesi, kepekli ekmek, mısır, simit, granola, kepekli makarna, hindi ve tavuk, baklagiller, tofu, patates, tatlı patates, avokado, yer fıstığı, soya ve soya ürünleri, fıstık ezmesi, brokoli, bezelye gibi sebzeler, çilek ve diğer meyveler verilebilir.

Böylece iyi kilo aldıran bazı gıdalarla nasıl kilo alabileceğinize kısa bir bakış yapmış olduk. Bu yiyecekleri diyetinize dahil etmekle birlikte, daha sık yemek yiyin (günde 5 ya da 6 öğün), stres düzeyinizi azaltın, geceleri yeterli bir süre uyuyun ve uygun bir egzersiz programı uygulayın. Direnç egzersizleri ve ağırlık kaldırma egzersizleri kilo almaya çalışanlar için iyi olabilir. Ayrıca, eğer doktorunuz izin verirse kilo almak için takviyeler almayı düşünebilirsiniz. Eğer çok çalışmanıza rağmen kilo almakta başarısız oluyorsanız, doktorunuzla ve diyetisyeninizle konuşmayı düşünün. Bazı insanlar altta yatan bir sağlık sorunu ya da kronik hastalık nedeniyle kilo almakta başarısız olabilir. Böyle bir nedenle kilo alamadığınızı düşünüyorsanız, lütfen bir tıbbi muayene yaptırın.

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

mrb hocam ben 178 cm boyundayım 85 kiloyum ve ne kadar uğraşssam kilo veremiyorum bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz hangi tür gıdaları tüketmeme... devamı