Ergenlik çağında cilt çeşitli deri iltihaplanmalarına daha meyillidir. Bu dönem, sağlıklı bir cilt bakımını başlatmanın tam zamanıdır.

Çoğu insanın yaptığı kusur giderme ve sivilce tedavisi dışındaki her şeyin zor veya ne de olsa cilt daha genç deyip gereksiz çabalar olduğunu düşünmesidir.

Aksine, siğil ve sivilce gibi çeşitli deri iltihaplanmalarının önlenmesi için ergenlik çağında düzenli cilt bakımının çok gerekli olduğunun farkına varılması oldukça önemlidir.

İşte genç bir cilt üzerinde elde edilebilecek sonuçların en iyisinin alınmasına yardımcı bazı öneriler:

Makyaj malzemesi seçimi konusunda dikkatli olun

Fondöten, nemlendirici ve allık gibi birtakım kozmetik ve makyaj malzemelerinin formülünde yağ bulunmamalıdır. Cilt bakımı ürünlerinin barındırdığı zararlı maddeler ve cildiniz üzerindeki ters etkileri konusunda bilinç kazanın.

Her zaman, cildinizde bozulma ve alerjiye yol açmayacak ürünler seçin. Ürün seçiminde cildiyecinizin ya da herhangi bir cilt bakımı uzmanının tavsiyelerini dikkate alın.

Yüzünüzü sık sık yıkayın

Yüzünüzü temiz suyla yıkamak bakteri ve diğer zararlı mikropları cildinizden uzak tutmanın en iyi yoludur.

Ancak, çok sert sabunlar kullanmayın, fazla sık da yıkamayın, bu hassasiyete ve başka sorunlara neden olabilir. Cildinizi nazikçe temizleyecek iyi bir köpüklü temizleyici seçin.

Sağlıklı içeceklerden bol bol tüketin

Ergenlik çağındakilerin sağlıklı bir cilde sahip olmak için bol bol sağlıklı sıvılar tüketmeleri son derece önemlidir. Su ışıltılı bir cilde erişmede esas rolü oynar ve sindirmeye ayrıca yiyeceklerin emilmesine katkı sağlar.

Esasen su, gerekli besinlerin cilde taşınmasından ve atıkların hücrelerden atılmasından sorumludur.

Haftalık maskeler ve temizleyiciler kullanın

İyi bir maske cilt gözeneklerini derinlemesine temizlerken, temizleyiciniz ölü cilt hücreleri ve üst tabakayı arındırır. Maskenizi seçerken, gözenekleri derinlemesine temizleyecek killi ya da bitkisel bir maskeden yana oy kullanın.

Haftalık uygulanacak bir temizleyici yeni deri ya da yüzey oluşumunu hızlandıracaktır. Ancak, nazik davranın, hassas ve genç cildinizi çok fazla ovmayın.

Düzenli olarak güneş koruması sürün

Güneş potansiyel olarak cilde zarar verebileceğinden ve erken cilt yaşlanmasını tetikleyebileceğinden cildinizi olabildiğince güneşten korumaya çalışın. Bu nedenle günlük güneş kremi kullanımı şiddetle önerilir.

Güneş altında kaldığınız süre uzadığında güneş kreminizi tazeleyebilirsiniz.

Bu önerileri takip ettiğiniz sürecek kıymetli ergenlik çağınızda sağlıklı bir cilde sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz. Bunlar erişkinliğe birer yatırım olarak geri dönecek.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı