Nedir?

Sıklıkla olmadığı sürece endişelenecek bir durum değildir. Ancak, düzenli olarak sizin ve partnerinizin istediğinden daha erken boşalıyorsanız – mesela cinsel birleşimden önce ya da hemen sonrasında – bu erken boşalma sayılabilir.

Erken boşalma sıklıkla meydana gelen bir cinsel şikâyettir. Tahminler değişmekte fakat erkeklerin üçte biri hayatının bir süresinde bu sorundan etkilenebilmektedir.

Erken boşalmada hem psikolojik hem de biyolojik etmenler rol oynayabilmektedir. Çoğu erkek bu konuyu konuşmaktan çekinse de, erken boşalma sık rastlanılan ve tedavi edilebilir bir durumdur.

İlaçlar, psikolojik danışmanlık ve boşalmayı geciktiren cinsel teknikler seksi sizin ve partneriniz için daha iyi hale getirebilir. Çoğu erkek için birkaç tedavinin birlikte kullanılması daha çok işe yaramaktadır. 

Semptomlar

Erken boşalmanın birincil işareti, her iki partnerin istediğinden daha erken bir zamanda meydana gelen ve endişe veya stres yaratan boşalmadır. Ancak, sorun her cinsel durumda meydana gelebilir, mastürbasyon esnasında bile.

Doktorlar genelde erken boşalmayı yaşam boyu (birincil) ya da edinilmiş (ikincil) olarak sınıflandırmaktadır.

Cinsel İlaçlar Uluslararası Topluluğu’na göre, yaşam boyu erken boşalma aşağıdakiler ile sınıflandırılmaktadır:

·         Her defasında veya neredeyse her defasında vajinaya giriş yapılmasından sonra bir dakika içinde meydana gelen boşalma.
·         Her vajinaya girildiğinde ya da neredeyse hepsinde boşalmayı erteleme kabiliyetinden yoksun olma.
·         Olumsuz kişisel sonuçlar, mesela stres, düş kırıklığı ya da cinsel yaklaşımlardan kaçınma.
 
İkincil boşalmanın genel olarak yaşam boyu erken boşalmayla aynı semptomları paylaştığı düşünülmektedir fakat tek bir kilit fark bulunmaktadır:

·         İkincil boşalma, daha önce boşalma sorunları olmayan tatmin edici ilişkiler yaşadıktan sonra gelişir.

Doktora ne zaman gidilmelidir?

Çoğu cinsel ilişki sırasında sizin veya partnerinizin istediğinden daha erken boşalıyorsanız doktorunuzla görüşün. Sorunu tek başına düzeltmeniz gerek diye düşünüyor olsanız da tatmin edici bir cinsel hayatınız olabilmesi için yardıma ihtiyacınız olabilir.

Bazı erkekler için, doktorla konuşmak arada sırada meydana gelen erken boşalmanızın aslında normal olduğu -hatta belki de erken boşalma olmadığı- konusunda güvence verebilir. Cinsel ilişkinin başından itibaren boşalmaya kadar olan ortalama süre genellikle beş dakika kadardır. 

Sebepler

Erken boşalmanın sebebi tam olarak bilinmemektedir. Bir zamanlar sadece psikolojik olduğu düşünülürken, doktorlar artık erken boşalmanın daha karmaşık bir mesele olduğunu ve hem psikolojik hem de biyolojik etmenlerin karmaşık bir etkileşimini içerdiğini bilmektedir.

Psikolojik nedenler

Bazı doktorlar, erken gerçekleşen cinsel deneyimlerin hayatın sonraki dönemlerinde değiştirmesi güç olan bazı düzenler oluşturabileceğini düşünmektedir, mesela:

·         Başkalarının öğrenmesinden kaçınmak için boşalmak için acele etmiş olabileceğiniz durumlar
·         Cinsel ilişkilerde acele etme eğiliminizi arttıran suçluluk duyguları

Erken boşalmaya sebep olmakta bir rol oynayan diğer etmenler aşağıdakileri içermektedir:

·         Sertleşme bozukluğu. Cinsel ilişki esnasında sertleşmek ve sertliklerini korumak konusunda endişe duyan erkekler boşalmak için acele etmek üzere bir eğilim geliştirirler, bunu değiştirmek zor olabilir.
·         Endişe. Erken boşalan birçok erkeğin aynı zamanda endişe sorunları da vardır – bunlar ya özellikle cinsel performans ile ilgilidir ya da başka konularla ilişkilidir.
·         İlişki sorunları. Başka partnerler ile nadiren erken boşaldığınız veya hiç erken boşalmadığınız tatmin edici cinsel ilişkileriniz olduysa, şimdiki partneriniz ve sizin aranızdaki kişisel sorunların bu soruna katkıda bulunuyor olması muhtemeldir.

Biyolojik sebepler

Erken boşalmaya birçok biyolojik etmen katkıda bulunabilir, bunlar aşağıdakileri içermektedir:
·         Anormal hormon düzeyleri
·         Nörötransmitterler olarak adlandırılan beyin kimyasalların anormal düzeylerde olması
·         Boşalma sisteminin anormal refleks faaliyetleri
·         Bazı tiroit sorunları
·         Prostat veya üretranın şişmesi veya enfekte olması
·         Kalıtsal özellikler

Erken boşalma nadiren aşağıdakiler nedeniyle ileri gelmektedir:
·         Ameliyat veya travmadan ileri gelen sinir sistemi hasarları
·         Zihin sağlığı sorunları tedavi etmek için kullanılan belirli ilaçların çekilmesi 

Risk Faktörleri

Belirli risk faktörleri erken boşalma riskinizi arttırabilir, aşağıdakiler buna dahildir:

·         Sertleşme bozukluğu. Arada sırada ya da sürekli olarak sertleşmekte sorun yaşıyorsanız, erken boşalma riskiniz artmış olabilir. Sertliğinizi kaybetme korkusu, cinsel ilişkilerde bilerek veya bilmeyerek acele etmenize neden olabilir.
·         Sağlık sorunları. Kalp sorunları gibi seks esnasında sizin endişe etmenize neden olan sağlık sorunları, sizin boşalmak için bilemeden acele etmenize neden olabilir.
·         Stres. Hayatınızın herhangi bir yönünde duygusal veya zihinsel sıkıntılar erken boşalmada bir rol oynayabilir, genelde cinsel ilişkiler esnasında rahatlama ve odaklanma kabiliyetinizi sınırlar.
·         Bazı ilaçlar. Nadiren, beyin içerisinde kimyasal habercilerin (psikotropik) faaliyetini etkileyen ilaçlar erken boşalmaya katkıda bulunabilmektedir. 

Komplikasyonlar

Erken boşalma ciddi sağlık sorunları olma riskinizi yükseltmezken, kişisel hayatınızda sorunlara yol açabilir, buna aşağıdakiler dahildir:

·         İlişki sorunları. Erken boşalmanın sık görülen bir şikayeti ilişki stresidir. Erken boşalma ilişkinizi sıkıntıya sokuyorsa doktorunuzla tedavinize ilişki terapisini eklemesini isteyebilirsiniz.  
·         Üreme sorunları. Erken boşalma, gebe kalmayı çalışan çiftler için döllenmeyi zor veya imkansız hale getirebilmektedir. Erken boşalma etkili bir şekilde tedavi edilmez ise sizin ve eşinizin kısırlık tedavisi görmesi gerekebilir. 

Testler Ve Tanılar

Seks hayatınız ile ilgili detaylı bir görüşmenin yanı sıra, doktorunuz sağlık geçmişiniz hakkında da bilgi ister ve genel bir fiziksel inceleme yapabilir. Tanıyı koyabilmek için sizi cinsel bozukluklarda uzman olan bir ürologa veya zihin sağlığı uzmanına gönderebilir.

Hem erken boşalma hem de sertleşme veya sertliğinizi koruma sorunlarınız var ise doktorunuz erkeklik hormonu (testosteron) seviyelerinizi ölçmek için kan tahlilleri veya diğer testler isteyebilir. 

Tedavi

Erken boşalma için mevcut olan tedavi seçenekleri cinsel terapiyi, ilaçları ve psikoterapiyi içermektedir. Birçok erkek için bu testlerin bir arada kullanılması daha çok işe yaramaktadır.

Cinsel terapi

Bazı durumlarda cinsel terapi basit adımları içerebilir, mesela seks esnasında boşalmayı erteleyebilmeniz için cinsel ilişkiden bir iki saat önce mastürbasyon yapmak. Doktorunuz aynı zamanda cinsel ilişkilerinizin üzerinden baskıyı kaldırmak için bir süreliğine cinsel birleşimden kaçınmayı ve diğer türlü cinsel oyunlara odaklanmayı önerebilir.

Sıkma tekniği

Doktorunuz size ve partnerinize sıkma tekniği denilen bir yöntem kullanma talimatı verebilir. Bu yöntem şöyle çalışır:

·         Adım 1. Neredeyse boşalmak üzere olana kadar, penisinizi uyarmak dahil her zamanki gibi cinsel faaliyete başlayın.
·         Adım 2. Partnerinizin penisinizin başını, başın kamışla birleştiği noktada, boşlama isteği gidene dek birkaç saniye boyunca sıkmasını isteyin.
·         Adım 3. Sıkmayı bıraktıktan sonra 30 saniye kadar bekleyin ve ön sevişmeye dönün. Penisi sıkmanın daha az sert olmasına neden olduğunu görebilirsiniz ama cinsel uyarıma devam ettiğiniz zaman tekrar tamamen sertleşir.
·         Adım 4. Tekrar boşalacak gibi hissederseniz, partnerinizin sıkma sürecini tekrarlamasını isteyin.

Bunu gerektiği kadar tekrarlayarak, boşalmadan partnerinize girme noktasına kadar erişebilirsiniz. Birkaç denemeden sonra boşalmayı nasıl erteleyeceğinizi bilme duygusu artık sıkmayı gerektirmeyen bir alışkanlık haline gelebilir. 

İlaçlar

Erken boşalmayı tedavi etmek için bazı anti-depresanlar ve topikal anestezi kremleri kullanılmaktadır. Bu ilaçların herhangi biri erken boşalmayı tedavi etmek için Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu tarafından özellikle onaylanmamış olsa da bazıları bu amaçla kullanılmaktadır. Siz ve doktorunuz sizin için işe yarayan bir tedavi bulmadan önce birkaç çeşitli ilacı veya dozu denemeniz gerekebilir.

Antidepresanlar

Bazı antidepresanların yan etkisi geciken orgazmdır. Doktorunuz, bu yan etkiden yararlanmanız üzere bir antidepresan almanızı tavsiye edebilir. Bu antidepresanların diğer yan etkileri mide bulantısı, ağız kuruluğu, sersemlik ve azalmış libidoyu içerebilir. 

·         Doktorunuz boşalmayı geciktirmek üzere yardımcı olmak için sertraline (Zoloft), paroksetine (Paxil) veya fluoksetine (Prozac), gibi birçok seçici serotonin geri alım engelleyicilerinden birini reçete edebilir. Bu ilaçların etki edebilmesi 10 gün kadar sürebilir.
·         Boşalma zamanlamanız iyileşmez ise doktorunuz, erkeklere bu sorunla ilgili yardımcı olduğu gösterilen trisiklik antidepresan klomipramin (Anafranil) reçete edebilir.
·         Erken boşalmayı önlemek için bu ilaçları her gün almanız gerekmeyebilir. Cinsel ilişkiye girmeyi planlamadan birkaç saat önce düşük dozda almak semptomlarınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Antidepreseanlar erken boşalma için onaylanmış bir tedavi değildir. Bu ilaçların ortak bir yan etkisinden yararlanarak işe yaramaktadır. Sizin durumunuzda risklerin ve yararların buna değip değmeyeceğini belirlemek için doktorunuzla görüşün.

Topikal anestezi kremleri

Lidokain veya prilokain içeren topikal anestezi kremleri, boşalmayı ertelemek için penisin hissiyatını azaltmaktadır. Cinsel ilişkiden kısa bir süre sonra uygulanan bu kremler, penisiniz boşalmanızı erteleyecek kadar hissiyat kaybettikten sonra temizlenir. Bir lidokain-prilokain sprey şu anda incelenmektedir.

Topikal anestezi kremleri kullanan bazı erkekler, azalmış hissiyat nedeniyle cinsel tatmininin azaldığını bildirmektedir. Krem cinsel ilişkiye girmeden önce silinse de, bazı araştırmalardaki kadın partnerler bu kremlerin onların da genital hassasiyetini ve cinsel tatminini azalttığını bildirmiştir. Nadir durumlarda lidokain veya prilokain alerjik bir reaksiyona neden olabilir.

Bilişsel davranışsal terapi  

Aynı zamanda danışmanlık veya konuşma terapisi olarak bilinen bu yaklaşım, zihin sağlığı uzmanı ile ilişkileriniz ve tecrübeleriniz ile ilgili konuşmayı içermektedir. Bu konuşma seansları performans endişenizi azaltmanıza veya etkili stresle baş etme veya sorun çözme yöntemleri bulmanıza yardımcı olabilir. Danışmanlık, ilaç terapisi ile birlikte kullanıldığında yardımcı olma ihtimali artmaktadır. 

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

BENDE ERKEN BOŞALMA SORUNU VAR TAM İLİŞKİYE GİRMEDEN BOŞALIYORUM ÖNERECEĞİNİZ SPREY YADA KREM VAR MI ZOR DURUMDAYIM HOCAM... devamı